Küresel iklim değişikliğiyle birlikte her geçen gün kullanılabilir su kaynakları azalırken, orman yangınlarıyla ve plansız çalışmalarla orman varlıkları yok olurken 2021 yılını Çevre Yılı ilan eden Lüleburgaz Belediyesi sadece son 2 yılda 2 bin 675 ağacı toprakla buluşturdu. Ağaçlar ana güzergahların yanı sıra kentin birçok noktasına dikilirken önümüzdeki süreçte daha yeşil bir Lüleburgaz için çalışmalar artarak devam edecek.

Bölge iklimine uygun ağaçlar!

Bu kapsamda Aralık 2021 ayı itibarıyla son 2 yılda bin 250 adet Çınar, 625 adet Ihlamur, 500 adet Çınar Yapraklı Dut, 100 adet Oya, 100 adet Ligüstrüm ve 100 adet Akasya ağacı kentin birçok noktasına dikildi. Dikilen ağaçların bakımı Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli tarafından yapılıyor. Ayrıca TOKİ bölgesinde 7 bin 200 metrekarelik park alanı da ağaçlandırıldı.

Parklar nefes aldırıyor

Bununla birlikte Lüleburgaz Belediyesi, kent içerisinde belediyeye ait kullanılabilir bütün yeşil alanları değerlendirmek için de kollarını sıvadı. Son iki yılda Sabahattin Ali, Gökhan Teksöz Sokak Oyunları, Şehit Eren Bülbül, Erol Özgür, Uğur Mumcu, Sinan Atakan Yavuz Parkı ile Yücel Şınığ Hobi Bahçeleri’ni kente kazandıran Lüleburgaz Belediyesi, kentlilere nefes aldıracak yeni yeşil alanları da yaratmak için çalışmalarına devam ediyor. Bununla birlikte vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda Lüleburgaz Belediyesi, Yıldız Mahallesi Hülya Sokak ile Kurtuluş Mahallesi Gül Sokak’ta yeşil alan düzenlemesi yaptı. Bunun yanı sıra da Siteler Mahallesi Tuğberk Sokak’ta yine vatandaştan gelen talep doğrultusunda belediyenin kendi arazisine park yapımına başlandı. Lüleburgaz Belediyesi’nin bu yıl yapacağı yeni parkla birlikte yeşil park alanı 23 bin 696 metrekareye yükselmiş olacak.

Kent Ormanı’yla doğa ile iç içe!

Tüm bunların yanı sıra Lüleburgaz Belediyesi’nin en önemli çalışmalarından biri ise Lüleburgaz Kent Ormanı’nın kente kazandırılması oldu. Temmuz ayında sadece 44 dönümlük kısmı piknik alanı olarak vatandaşın kullanımına açılan ve önümüzdeki 5 yıllık süreçte geri kalan yaklaşık 930 dönümlük alanın da etap etap açılacağı Lüleburgaz Kent Ormanı kentin hemen yanı başında vatandaşın nefes alabileceği oksijen deposu olarak bulunuyor. Açıldığı ilk 3 ayda 30 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Lüleburgaz Kent Ormanı’nda vatandaşlar, kuş sesleri eşliğinde tertemiz bir doğa içinde vakit geçirebiliyor.

Başkandan daha yeşil Lüleburgaz vurgusu!

Lüleburgaz Belediyesi’nin kentte kişi başına düşen kullanılabilir yeşil alan miktarını 10 metrekarenin üzerine çıkarma hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, “Hedefimiz Lüleburgaz Kent Ormanı hariç kişi başına en az 10 metrekare yeşil alan oluşturabilmek. Bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Belediyemize ait bütün kullanılabilir yeşil alanlara ya park yapıyoruz ya da yeşil alan düzenlemesi yapıyoruz. Geleceği kurtarmak hepimizin elinde. Çocuklarımıza onlardan emanet aldığımız geleceği daha yaşanabilir bir şekilde bırakmak istiyoruz” dedi.