HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1697 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

GÜRKAN :”TARAFSIZ VE ÖZGÜR BASIN, GÜÇLÜ DEMOKRASİLERİN VAZGEÇİLMEZİDİR”

23 Temmuz 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Edirne»GÜRKAN :”TARAFSIZ VE ÖZGÜR BASIN, GÜÇLÜ DEMOKRASİLERİN VAZGEÇİLMEZİDİR”
GÜRKAN :”TARAFSIZ VE ÖZGÜR BASIN, GÜÇLÜ DEMOKRASİLERİN VAZGEÇİLMEZİDİR”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, basının demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu belirterek, basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutladı.

24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basını’ndan sansürün kaldırıldığını ifade eden Gürkan, tarafsız ve özgür bir basının varlığının güçlü demokrasilerin vazgeçilmez unsuru olduğunu söyledi. Yayınladığı mesajda basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlayan Edirne Belediye Başkanı Gürkan şunları söyledi:

“ 24 Temmuz 1908 tarihinde Türk basınında sansürün kaldırılması, “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak her yıl 24 Temmuz`da kutlanmaktadır. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamış ve sansür, ağır suçlardan biri sayılmıştır.  Halkımıza doğru haber alma imkânı sağlayan ve düşüncelerini başkaları ile paylaşmasına aracı olan basın kuruluşları, önemli bir toplumsal görev icra etmektedir. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.

 

Basın mensuplarımızın; etik değerlere ve hukuka uygun, tarafsızlık içinde,  doğru haber yapması, kişi haklarına ve özel hayata saygılı, toplumun hassasiyetlerine özen gösteren bir şekilde görev yapması demokrasimiz ve gazetecilik mesleğinin saygınlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle özgür basın çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmiştir.

Haber ve bilgi akışını sağlamak adına günün her anında yılmadan, gece gündüz, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde, hangi şartlarda olursa olsun görevini başarıyla yerine getiren basın çalışanlarımızın, fikir işçilerimizin basın bayramını bir kez daha kutluyor, bu yolda emek veren tüm basın çalışanlarımıza başarılar diliyorum.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
TemaFabrika