HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

57. Kiraz Festivali Macar Günü etkinlikleri ile coşturdu

14 Haziran 2023 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Son Dakika»57. Kiraz Festivali Macar Günü etkinlikleri ile coşturdu
57. Kiraz Festivali Macar Günü etkinlikleri ile coşturdu

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından organize edilen ve bu yıl 57’ncisi düzenlenen Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali, Macar Günü konseptine sahip üçüncü gününde de coşku dolu etkinlikler gerçekleşti.

Macar Halk Kahramanı Prens II. Ferenc Rakoczi’nin anısına, her yıl Kiraz Festivali’nin üçüncü günü Macar Günü olarak değerlendirilerek Türk-Macar dostluğunu pekiştiren etkinlikler düzenleniyor. 57. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali de Macar Günü’nde çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yaptı.

MACAR GÜNÜ’NE ÖZEL ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ

Macar Günü etkinlikleri, Macaristan’dan gelen misafirler onuruna Rumeli İskelesi’nde verilen kahvaltının ardından Mikes Kelemen Açık Deniz Yüzme Etkinliği ve Rakoczi Kupası Yelken Yarışları ile başladı. Açık deniz yüzücüleri, Rakoczi’nin maiyeti ile birlikte Tekirdağ’a yerleşen ve ömrünün sonuna kadar burada yaşayan Mikes Kelemen adına düzenlenen etkinlikte, Alkaya Mevkii’nde bulunan Paşa Sahili’nden başlayıp yaklaşık 4 buçuk kilometrelik parkuru yüzerek Rumeli İskelesi’ne vardılar. Aynı saatlerde yine Rumeli İskelesi açıklarında gerçekleştirilen Rakoczi Kupası Yelken Yarışları da büyük çekişme ve heyecana sahne oldu. Her iki etkinliğe de katılan sporcular için düzenlenen ödül töreninde, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, sporculara madalyalarını takdim ederek Kiraz Festivali’ne yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti.

YÜKSEL SPORCULARI TEBRİK ETTİ

Etkinlikler hakkında açıklamada bulunan Başkan Yüksel, “Macaristan’da 1700’lü yılların başında başlattığı Bağımsızlık Savaşı’nın ardından, ülkesinden ayrılmak zorunda kalan Macar Prensi II. Ferenc Rakoczi’nin, Osmanlı’ya sığınması ve ölümüne dek şehrimizde kendisine tahsis edilen evde güvenle yaşamasıyla başlayan Türk – Macar Dostluğunun nişanesi olarak, 57. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali’mizin 3. gününü “Macar Günü” olarak belirledik. Her yıl festival kapsamında düzenlediğimiz Mikes Kelemen Açık Deniz Yüzme Etkinliğinin startını bu yıl yine, Macaristan Ankara Büyükelçisi Sayın Viktor Mátis ile birlikte Paşa Sahili’nden vererek, Rumeli İskelesi’ne kadar yüzen sporcularımızı finiş noktasında karşıladık; şampiyonlarımızı tebrik ederek madalyalarını takdim ettik. Günün anısına geleneksel olarak düzenlediğimiz Rakoczi Kupası Yelken Yarışlarını da izleyerek, şampiyon sporcularımıza kupalarını verdik. Tüm sporcularımızı tebrik ediyorum,” diye konuştu.

RAKOCZİ ANITINA ÇELENK KONULDU

Daha sonra Rakoczi Müzesi önünde bulunan anıta çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis ile Macar diplomatlar ve davetlilerin katılımı ile gerçekleştirilen törende, Rakoczi Anıtı’na çelenk konuldu ve iki ülkenin milli marşları çalındı. Törenin ardından Süleymanpaşa Belediye Konservatuvarı Halk Dansları Topluluğu katılımcılara gösteri yaptı.

Sahil dolgu alanda ise Macaristan Ankara Büyükelçiliği tarafından açılan tanıtım standı önünde Macaristan Turan Vakfı tarafından sunulan savaş gösterisi büyük ilgi gördü.

TÖRÖK TİLLA KENDİNE HAYRAN BIRAKTI

Macar Günü kapsamında düzenlenen etkinliklerin son halkası ise Török Tilla Folk Experiment isimli müzik topluluğunun Rumeli İskelesi’ndeki konseri oldu. Topluluk Macarca ve Türkçe halk ezgilerini seslendirdikleri repertuarları ile beğeni topladı.

GECENİN YILDIZLARI CECELİ VE ARAR

Gecenin yıldızları ise Mustafa Ceceli ve Funda Arar oldu. İki ünlü sanatçı, art arda sevilen şarkılarını seslendirerek Süleymanpaşa sahilini dolduran on binlerce kişiye müzik ziyafeti çektiler. Ceceli ve Arar, birer buçuk saat sahnede kalarak gecenin ilerleyen saatlerine kadar alanı dolduran sanatseverlerle festival coşkusunu paylaştılar. Konserler sırasında sahneyi ziyaret eden Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, sanatçılara Naip Kirazı ve çiçek takdim ederek festivale katkılarından ötürü şükranlarını iletti. Konserlerin arasında Türkiye Flyboard (Su Jeti) Şampiyonu Kahraman Aktaş’ın gösterisi de geceye renk katan etkinliklerden biri oldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika