HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YOKSUL MAHALLERDEKİ ENERJİ YOKSUNLUĞUNUN ARAŞTIRILACAĞI ÇALIŞMANIN KURALARI ÇEKİLDİ

04 Ekim 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Edirne»YOKSUL MAHALLERDEKİ ENERJİ YOKSUNLUĞUNUN ARAŞTIRILACAĞI ÇALIŞMANIN KURALARI ÇEKİLDİ
YOKSUL MAHALLERDEKİ ENERJİ YOKSUNLUĞUNUN ARAŞTIRILACAĞI ÇALIŞMANIN KURALARI ÇEKİLDİ

Avrupa Komisyonu’na bağlı HORIZON 2020 çağrısında hibeye hak kazanan tek belediye olan Edirne Belediyesi, WELLBASED (Enerji Yoksulluğuyla Mücadelede Kanıta Dayalı Kentsel Politikalar İle Sağlık, Refah Ve Eşitliğin İyileştirilmesi) projesi kapsamında evlerini iyileştirilecek olan yoksul mahallerdeki 41 haneden 127 kişiyi, kontrol grubundan ise 44 hane 125 kişiyi noter huzurunda çekilen kura ile belirledi. Evlerinden enerji verimliliği artırılarak, daha sağlıklı bir yaşam ortamına kavuşacak olan aileler, heyecan dolu anlar yaşadı.

Avrupa Komisyonu’na bağlı HORIZON 2020 çağrında hibe kazanmaya hak kazanan tek belediye Edirne Belediyesi olmuştu. Edirne, Valencia – İspanya, Heerlen – Hollanda, Leeds – İngiltere, Obuda – Macaristan ve Jelgava – Letonya’da uygulanacak olan bu proje kapsamında farklı kentsel gerçekliklerin yanı sıra birbirinden farklı refah ve sağlık modeline sahip 6 pilot şehirde kanıtlara dayalı yaklaşımlarla enerji yoksulluğunu ve bu yoksulluğun vatandaşların sağlığına ve refahına olan etkilerini ciddi ölçüde azaltacak geniş ölçekli bir kentsel programın dizayn edilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi hedeflendi.

Sıfır Ayrımcılık Derneği ve Demir Enerji ile yapılan proje kapsamında Edirne Belediyesi, Müdahale grubundan 41 haneden 127 kişiyi ve kontrol grubundan 44 haneden 125 kişiyi noter huzurunda çekilen kurular ile belirlendi.

Kura çekimi öncesinde vatandaşlarla bir araya gelen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Amacımız elimizin erdiği, gücümüzün yettiğince size destek olmak. Gönlümüz istiyor ki hepsini birden yapalım. Ama imkanları biliyorsunuz. Bu kurayı noter huzurunda en güvenilir şekilde yapıyoruz. Kuralarınızı kendiniz seçeceksiniz. Çıkanlar elbette sevinecek ama çıkamayanlar da üzülmesin. Şimdi olmazsa da ileride bu projeyi devam ettirmek istiyoruz” dedi.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da “Müdahale grubundaki evlerde enerji verimliliğini artırmak, enerji kayıplarını gidermek için iyileştirmeler kendi imkânlarımızla yapılacak olup; ısıtma sistemlerinde verimlilik sağlayacak çalışmalar da projede bize verilen bütçeden karşılanacaktır” dedi.

Proje kapsamında müdahale grubunda yer alan dezavantajlı ailelerin evlerinde ihtiyaca yönelik çeşitli iyileştirmeler yapılacak.  Seçilen evlerde ısınma ve rutubet gibi termal konfor şartlarında iyileştirmeler gerçekleştirerek buralarda yaşayan insanların sağlığında meydana gelebilecek etkileri gözlemleyerek kayıt altına alınacak. Kontrol grubunda olan evlerde herhangi bir müdahale yapılmayacak olup, sadece proje tarafından şart koşulan sağlık ve termal konfor bilgileri kayıt edilecek. Ev sahiplerinden ise herhangi bir ücret talep edilmeyecek.     

Müdahale grubuna 41 haneden 127 kişi, kontrol grubuna 44 haneden 125 kişi ile yedek olarak müdahale grubuna 5 haneden 19 kişi ve kontrol grubuna yedek olarak 5 haneden 12 kişi noter huzurunda çekilen kura ile belirlendi. Kontrol grubuna seçilen ve kapsamda evleri yenilecek olan vatandaşların mutlulukları ise gözlerinden okundu.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
TemaFabrika