HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YARALARI SARMAK İÇİN DİKİŞ TEZGAHI BAŞINA GEÇTİLER

25 Şubat 2023 - kez okunmuş
Ana Sayfa » kırklareli»YARALARI SARMAK İÇİN DİKİŞ TEZGAHI BAŞINA GEÇTİLER
YARALARI SARMAK İÇİN DİKİŞ TEZGAHI BAŞINA GEÇTİLER

Lüleburgaz’da kadınlar depremzede vatandaşlar için bir araya gelerek kıyafet dikiyor. Kadın Akademisi Kooperatifi bünyesinde gerçekleştirilen yardım kampanyasında yer alan kalan gönüllü kadınlar diktikleri her kıyafetle depremin yarattığı yaraları bir nebze de olsun sarmış oluyor.

Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi göz yaşartan bir imeceye sahne oldu. Depremin ardından binlerce gönüllünün yer aldığı yardımlaşma kampanyasında dayanışmanın merkezi olarak ön plana çıkan LYKA’da yardım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bir yandan akademi içindeki Sevgi Mağazası depremzede vatandaşların kıyafet ihtiyacını karşılarken diğer yandan da yine akademi içerisinde atölye çalışmalarını gerçekleştiren Kadın Akademisi Kooperatifi depremzede vatandaşlar için kıyafet dikiyor. Kooperatifin çalışmalarına ise her biri gönüllülerden oluşan kadınlar destek oluyor.

İmecenin en güzel örneği

 LYKA’da günaşırı bir şekilde imecenin en güzel örneğini sergileyen kadınlar geçtikleri dikiş tezgahlarının başında her gün aralıksız bir şekilde kıyafet dikiyor. Depremin ilk günlerinde ihtiyaçları karşılamak için dikim işi yapan kadınlar şimdi de Lüleburgaz’a yerleşen depremzede vatandaşların ihtiyaçlarını gideriyor. Kadınlar, vatandaşların hangi kıyafete ihtiyacı varsa yine gönüllülerden kendilerine sağlanan kumaşlarla dikim yapıyor.

“Evde oturuyordum, koştum geldim”

 Ortaya koydukları dayanışma ruhuyla gözleri yaşartan kadınlardan Serap Kesici, depremi duyduğu anda evinde oturmak istemediğini söyleyerek, “Evde oturuyordum. Ne yapabilirim diye düşündüm. LYKA’da bu faaliyetlerin olduğunu duydum. Hemen koştum geldim” dedi. Bir diğer gönüllü kadın Sevgi Işık da, amaçlarının depremzedelerin bir nebze de olsa yaralarını sarmak olduğunu söyleyerek, “Kendimizce elimizin erdiği işte yapabildiğimiz kadarıyla ki buradaki kadınların hepsi burada canla başla, aşkla ve şevkle yapıyoruz ki oradaki üşüyen birisi ısınsın, ihtiyacı olana verilsin giyilsin. O yüzden burası iyi ki var” ifadelerini kullandı.

“Gönüllüler bize çok destek oluyor”

 Kıyafet dikim çalışmalarını başlatan Kadın Akademisi Kooperatifi Başkanı Deniz Balaban Şahin, kadınların tamamıyla gönüllü olarak dikim işleri gerçekleştirdiğini söyleyerek, “Tamamıyla gönüllülük bazında gönüllü arkadaşlarımızla birlikte ilk üç gün deprem bölgesine ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla dikim işleri yaptık. Gönüllülerden temin ettiğimiz hammaddelerle yapılıyor bunlar. Dikiş ipinden kumaşına varana kadar gönüllülerimiz bize çok büyük destek oluyorlar” şeklinde konuştu.

“Eksikleri kalmasın diye gayret gösteriyoruz”

Şahin, depremin 3’üncü gününden itibaren ise kente gelen depremzede ailelerin eksiklerini gidermek için çalışmalara başladıklarına değinerek, “Deprem bölgesinden buraya gelen vatandaşlarımızın eksiklerini tamamlama amaçlı üretimlere başladık. Sevgi Mağazamızda stoku azalan ürünlere hemen takviye yapıyoruz. Çamaşırı olsun, etek olsun o gün neye ihtiyaç varsa elimizdeki malzemeleri kullanarak çok hızlı bir şekilde ürünlere takviye veriyoruz. Vatandaşımız buraya gelip de herhangi bir şey yok denmesin diye elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
TemaFabrika