HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

VATANDAŞLARA AŞURE İKRAMI

08 Ağustos 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Edirne»VATANDAŞLARA AŞURE İKRAMI
VATANDAŞLARA AŞURE İKRAMI

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ile birlikte Muharrem Ayı nedeniyle Saraçlar Caddesi’nde vatandaşlara aşure ikramında bulundu.

Her yıl Muharrem Ayı’nda olduğu gibi bu yıl da Edirnelilere, aşure ikramında bulunduklarını ifade eden Belediye Başkanı Recep Gürkan, Muharrem Ayı’nın bir kutlama değil, bir yas olduğunu ifade etti.

Gürkan, “Muharrem Ayı’mızın hayırlı olmasını diliyorum, Rabbim tutulan bütün oruçları kabul etsin. Her Muharrem Ayı’nda olduğu gibi geleneksel aşuremizi Edirneliler ile paylaşıyoruz. Değerli Genel Başkan Yardımcımız Ali Öztunç ile birlikte Edirneli hemşehrilerimiz ile aşuremizi paylaşıyoruz. Muharrem Ayı bir kutlama değildir, bir yastır. Muharrem Ayı’nda biz kutlama yapmayız, yas tutarız. Kerbela’da yaşananların bir daha insanlık tarihinin hiçbir döneminde yaşanmaması temennisiyle Kerbela şehitlerini saygı, şükran ve matemle yad ediyoruz” dedi.

Bulgaristan vatandaşların vizesiz ve pasaportsuz,  sadece kimlik ile Edirne’ye gelmesiyle ilgili konuya da değinen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bu nedenle Edirne’de hareketliliğin çok daha fazla arttığına dikkat çekti. Belediye Meclis Toplantısı’nda Türk Dili’nin korunması ile ilgili yaptığı açıklamaya destek mesajları geldiğini de belirten Gürkan, “Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptık, Türk Dili’nin korunması ile ilgili. Bunula ilgili Türkiye’nin çok çeşitli noktalarından destek mesajları geliyor. Türk Dili’nin korunması ve yaşatılması anlamında çünkü milleti millet yapan ortak değerlerin başında dil gelir, bu konuda kararlılığımızı sürdüreceğiz. Yakın zamanda da komisyon çalışmamız bittiğinde yeni kararlarımızı Belediye Meclis Kararı alarak, uygulamaya koyacağız.” şeklinde konuştu.

Saraçlar Caddesi’nde belediyenin aşure ikramına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç da, Kerbela’nın dünyanın ve insanlığın yaşadığı en büyük facialardan, en hüzünlü olaylardan birisi olduğunu belirterek, Kerbela şehitlerini andıklarını ve tutulan oruçların kabul edilmesini dilediklerini söyledi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
TemaFabrika