Dolar : Alış : 18.5589 / Satış : 18.5923
Euro : Alış : 18.3543 / Satış : 18.3873
HAVA DURUMU
hava durumu

tekirdag

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1046 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Uzm. Dyt. Simge Çolakoğlu : KİLO VERMEYE YARDIMCI 10 BESİN 5-YULAF

29 Aralık 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Son Dakika»Uzm. Dyt. Simge Çolakoğlu : KİLO VERMEYE YARDIMCI 10 BESİN 5-YULAF
Uzm. Dyt. Simge Çolakoğlu : KİLO VERMEYE YARDIMCI 10 BESİN 5-YULAF

KİLO VERMEYE YARDIMCI 10 BESİN 5-YULAF :

Yüksek miktarda antioksidan ve lif içeren yulaf kilo vermeye oldukça yardım cı bir besindir.

Tok tutan ve sindirimi kolaylaş tıran yulafı kilo verme sürecinde diyetleriniz de bulundurmak vücudunuzun antioksidan alımını da artırarak bağışıklığınızı destekler.

Trigliserid ve kötü kolesterolü düşürmede rol oynayan yulaf tok tutma özelliği ile de vücu dun yağ yakımını artırmasına destek olur.

Bölgesel yağlanma konusunda çözüm besilerden olan yulaf aynı zamandan egzersiz yaparken direnci de arttırır. İçeriğinde magnezyum, demir, çinko, folat, fosfor, B1 ve B5 vitaminleri barındıran yulaf bitkisel antioksidan bileşenleride içermektedir.

Bir porsiyon yulaf ortala ma olarak 30 gram ve yaklaşık olarak 117 kalori içermektedir. Ağırlık olarak bakıldığında içeriğinde % 66 karbonhidrat, % 17 protein, % 7 yağ ve % 11 lif bulunmaktadır.

Yani, Yulaf ezmesi doğal olarak bir karbonhidrattır ve bu nedenle vücu dun birincil enerji kaynağıdır. Özellikle sabah kahvaltılarında tüketildiğinde kan şekeri seviyesini düşürmez vee daha uzun süre kişiye enerji sağlar.

Böylece gün içinde yeme isteğini azaltan ve kontrolsüz iştahı dengeleyen yulaf, diğer öğünler de günlük daha az enerji alımını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur.

6-ANANAS : Meyveler yüksek oranda su ve posa içerdikleri için aynı kaloride meyve suyu ya da tatlılara göre midede çok daha fazla yer kaplıyorlar ve doygunluk hissine katkı sağlıyorlar. Özellikle de ananas, posa ve su içeriği yüksek olan ve doygunluğu arttıran mucize meyvelerdendir.

Sarı rengiyle kolayca fark edilen ananas, bol miktarda C vitamini içeriyor. Bol narenciye tükettiğiniz kış aylarında, maydanoz- biber gibi yüksek C vitamini içeren besinler arasına mutlaka ananası da ekleyin. İçeriğinde bol miktarda Bromelain enzimi bulunduran ananası tek başına tüketmek kilo vermek adına çok daha faydalı sonuçlar doğurur.

Sindirime yardımcı olan bromelain enzimi aynı zamanda vücutta iltihap oluşmasını önleyici etkiye de sahiptir. Fakat ananası başka yiyeceklerle karıştırdığınızda bromelain enziminin etkisini azaltmış oluyorsunuz. Ara öğünlerde diyetinize ekleyeceğiniz ananas kilo vermek adına en etkili tüketimi olacaktır.

7-YEŞİLÇAY : Camellia sinensis; yani çay bitkisi. Yeşil çay da siyah çay da aynı çay bitkisinden üretilirler. Ancak siyah çay fermente edilerek elde edildiğinden içe risindeki antioksidan ve etken madde azalmaktadır.

Yeşilçay ise antikoksidan ba kımından oldukça yüksektir. Yeşil çayı bu kadar özel yapan, içinde bulunan Kateşin maddesidir. Kateşinler, çok kuvvetli antioksidan özellik taşırlar. Ayrıca yeşil çayda çok yüksek miktarda kafein bulunur ancak ayrıca, yeşil çay içinde A, E, C, B5, H ve K vitaminleri, manganez, çinko, krom ve selenyum taşır.

Yeşil çayın zayıflama üzerindeki en önem li etkisi, metabolizmayı hızlandırıcı etkisidir. Burada kafein ve kateşinler devreye giriyor. Kuvvetli antioksidan olan bu maddeler diğer yandan metabolizmayı hızlandırarak vücut ısısını artırıp termik etkiyi artırıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Yeşilçay içerek metabolizmanın ciddi bir biçimde hızlandırılabileceği ve kalori yakılabileceğini gösteren çok sayıda araştırma bulunmaktadır.

Bir başka deyişle, yeşil çay, içerdiği Ka teşinler ve kafein sayesinde, yağ yakıcı etki gösterir. Bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırır ve vücut yağ oranını düşürür. Özellikle, zayıflama sürecinde spor yapanlarda son derece etkilidir. Kilo verme sürecinde en çok sorun yaşanılan durum ödemdir. Özellikle kadınlar ödem şikayetinden muzdariptir.

Yeşil çay, ödem sökücü (Diüretik) etkisiyle, öde min vücuttan atılmasını sağlar. Hergün 2-3 fincan doğru demlenmiş güvenilir yeşil çay tüketmek kilo vermek adına büyük yardımcı olacaktır.

Ancak fazlası kafein içeriğinden dolayı uyku suzluk veya kalp çarpıntısı yapabilir. Aman dikkat; yüksek tansiyon hastaları, gebeler ve emziren anneler diyetisyen ve doktorunuza danışmadan kullanmayı nız.

8-ZENCEFİL/ZERDEÇAL : Zencefilin içerisinde gingerol adlı bir aktif fenolik bile şen bulunur. Bu madde kilo vermeyi sağlar, yağ profilini iyileştirir, glukoz ve insü lin düzeylerini azaltır.

Zencefil tozunun vücutta termik etkiyi artırdığı ve yağ yakı mını desteklediği bilinmektedir.

Yani zencefil tüketince dinlenme esnasındaki enerji üretiminiz artıyor ve iştahınız baskılanıyor ve yağ yakımı artıyor. Bunun yanı sıra, zencefil anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve bu da inflamasyon kaynaklı kiloların verilmesinde büyük kolaylık sağladığını göstermektedir. (devamı haftaya)

Uzm. Dyt. Simge Çolakoğlu

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
Marmaraereglisi Haberleri