HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TÜRKAN SEÇKİN FOTOĞRAFLARLA ANILACAK

06 Aralık 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Edirne»TÜRKAN SEÇKİN FOTOĞRAFLARLA ANILACAK
TÜRKAN SEÇKİN FOTOĞRAFLARLA ANILACAK

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 88. yıl dönümünde Türkiye’de ön seçimle seçilmiş ilk kadın milletvekili Edirne Milletvekili Türkan Seçkin’in fotoğraflarla anılacağını belirterek, tüm Edirne halkını 7 Aralık Çarşamba Günü Saat:17.00’de gerçekleştirilecek olan serginin açılışına davet etti.

Edirne’nin Fatma Şakir Memik’ten sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) seçilen ikinci kadın milletvekili Türkan Seçkin’in kent için çok önemli bir isim olduğuna dikkat çeken Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 91 yaşında hayatını kaybeden Türkan Seçkin’in aynı zamanda Türkiye’nin ön seçimle meclise giren ilk kadın milletvekili olduğunu söyledi.

Kentin yetiştirdiği örnek isimlerden biri olan Türkan Seçkin’in, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 88. yıl dönümünde yaşamından kesitlerin yer aldığı fotoğrafla anılacağını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 5 Aralık 1934’te tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ederek, kadınlara siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını verdi. Türkiye, Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdı. 1935 yılında yapılan ilk seçimlerde Türk kadını 17 sandalye elde etti. Ara seçimle bu sayı 18 sandalyeye yükseldi. Bunlardan biri de Edirne’den Dr. Fatma Şakir Memik’ti.  Edirne’nin Fatma Şakir Memik’ten sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) seçilen ikinci kadın milletvekili de Türkan Seçkin’in oldu. Dr. Fatma Şakir Memik ve Türkan Seçkin bizim için çok kıymetli, çok değerli isimler. Edirne’nin siyasi tarihinde yer alan  iki ismi de gençlerimizin tanımasını, kadınlarımıza örnek olmasını çok önemsiyoruz.” diye konuştu.

Türkan Seçkin’in ön seçimle meclise giren Türkiye’nin ilk kadın milletvekili olduğuna dikkat çeken Gürkan, “Bir ilkokul öğretmeni olarak idealleriyle atıldığı siyasette, kısa sürede müthiş yol kat etti. İş yaşamında yorulmak bilmeyen, aklına koyduğunu yapan, yaşadığı koşullardaki düşüşü, “dışarıdan ne derler”i hiç dert etmeyen,  her şartta mücadele edebilen bir kadındı Türkan Seçkin. Edirne’de ilk ana okulunu, ilk kız yurdunu, ilk dershaneyi açan, Edirne’nin ilk sayılı kadın şoförlerinden olan, Türkiye’nin ön seçimle seçilmiş ilk kadın milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Edirne’yi temsil eden, eğitimli, cesur, özgürlükçü bir kadın olan Türkan Seçkin’i gençlerimizin ve kadınlarımızın daha yakından tanımasını sağlamak için yaşamından kesitlerin yer aldığı fotoğraf sergisi ile yaşamını anlattık” diye konuştu.  

7 Aralık Çarşamba Saat:17.00’de Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda gerçekleştirilecek olan serginin açılışına tüm Edirne halkını davet eden Gürkan, serginin 1 hafta boyunca ziyarete açık kalacağını söyledi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
TemaFabrika