HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkan bebek Lüleburgaz’da anıldı!

27 Aralık 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » kırklareli»Türkan bebek Lüleburgaz’da anıldı!
Türkan bebek Lüleburgaz’da anıldı!

Lüleburgaz Belediyesi ile BAL-Göç Trakya Derneği iş birliğiyle Lüleburgaz’daki Balkan Göç Anıtı’nda ilk kez gerçekleştirilen Türkan Bebek Anma Töreni’nde konuşan Başkan Gerenli, “Geçmişte yaşadıklarımızı asla unutmayarak barış tohumlarını hep birlikte ekmeye devam edeceğiz” dedi.

 Bulgaristan’da dönemin totaliter Jivkov rejiminin asimilasyon politikalarına karşı başlatılan direnişte şehit edilen Türkan bebek ve diğer tüm şehitler için Lüleburgaz’daki Erol Özgür Parkı’nda Balkan Göç Anıtı’nda anma töreni düzenlendi. Balkan Göç Anıtı’nda ilk kez düzenlenen anma törenine Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, BAL-GÖÇ Trakya Derneği Başkanı Veli Öner, Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcıları, Lüleburgaz Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Anma töreninde Başkan Gerenli ve Öner konuşma yaptıktan sonra anıta şehit olanlar anısına karanfil bırakıldı.

Temel hak ve özgürlüklerine saldırıldı

 Tören öncesinde konuşma yapan Başkan Gerenli, 38 yıl önce Jickoc rejiminin insanların temel ve hak ve özgürlüklerine saldırdığını hatırlatarak, “İnsanların insanca yaşama hakları, isimleri, dinleri ve adetlerini yaşama hakları ellerinden alınmaya çalışıldı. Bu yaşananlar maalesef 24 Aralık 1984’te daha 18 aylık bir bebeğin hayatına mal oldu. Onunla beraber 2 soydaşımızı daha kaybettik. Türkan bebeğin Bulgarlıkla, Türklükle hiçbir ilgisi yoktu. Daha konuşamıyordu bile. Ama maalesef insanlık adına bir demokrasi şehidi verdik orada” dedi. Başkan Gerenli, yaşananları unutmamakla birlikte bunu kin ve nefrete dönüştürmeyeceklerini belirterek, “Geçmişte yaşadıklarımızı asla unutmayarak barış tohumlarını hep birlikte ekmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Bu yaşananları unutturmayacağız”

Bundan önce yaptığımız etkinlikleri Edirne’de ve Türkan bebeğin şehit olduğu Bulgaristan’da yapıyorduk. Bu seneden itibaren bizim de bir anıtımız olduğuna göre Balkan şehitlerini ve Türkan Feyzullah bebeğimizi anmak üzere toplandık” diye konuştu. Türkan bebeğin adını ilk duyduğu anılarını anlatan Öner, Balkan camiasına verdiği için Başkan Gerenli’ye teşekkür etti. Öner,  “Bu yaşananları asla unutturmayacağız. Bu olaylar hem orada yaşayan Türk kardeşlerimizin başına bir daha gelmesin hem de anavatanlarında onlara sahip çıktığımızı bilsinler. Herkesin önünde son 3 senedir Lüleburgaz’da camiamıza ve derneğimize verdikleri katkılardan dolayı Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli’ye de teşekkür ederim” dedi.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
TemaFabrika