Dolar : Alış : 9.5860 / Satış : 9.6033
Euro : Alış : 11.1566 / Satış : 11.1767
HAVA DURUMU
hava durumu

tekirdag16°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 901 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Trakya Tohum A.Ş. Kuruldu

05 Mart 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Son Dakika»Trakya Tohum A.Ş. Kuruldu
Trakya Tohum A.Ş. Kuruldu

Trakya’da tohumculuk alanında analiz hizmetleri, Ar-Ge ve Ar-Ge teknik destek danışmanlığı, eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinde bulunacak ve bölgenin referans kurumu olacak Trakya Tohum A.Ş. kuruldu. Kuruluşunda 39 kamu, özel sektör ve STK’nın güç birliği yaptığı Trakya Tohum A.Ş.,ortaklık modeli kamu-özel sektör birlikteliği içermesi dolayısıyla bu alanda bir ilk oldu.                                                                                                     Namık Kemal Üniversitesi Senato Salonu’nda yapılan şirket kuruluş sözleşmesi imza törenine TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ milletvekilleri Mustafa Yel, Ayşe Doğan,Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, ticaret borsalarının başkanları, firma temsilcileri, akademisyenler ve davetliler katıldı.İmza töreninden önce bir açıklama yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin bugün atılan imzaların Trakya tarımı için bir milat olduğunu söyledi. Şahin şunları söyledi:”Her ülkede stratejik bir ürün kabul edilen tohum, yasal düzenlemeler ile korunmakta ve konu ile ilgili çok sayıda araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılıyor. Konunun Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda önemine istinaden, sektörün TR21 Trakya Bölgesindeki mevcut durumunu anlamak ve kamu, üniversite, özel sektör arasında olası işbirliği alanlarını tespit etmek üzere 2018 yılının Şubat ayında Trakya Kalkınma Ajansı olarak bir araştırma gerçekleştirdik. Araştırma kapsamında dünyada ve ülkemizde sektörün durumunun genel olarak incelenmesinin yanı sıra, Trakya Bölgesinde saha ziyaretleri ile içlerinde kamu kuruluşu, üretici örgütü, meslek kuruluşu, sanayici, çiftçinin de yer aldığı ve 46’sı yetkilendirilmiş tohumculuk şirketi olan konunun paydaşı toplam 80 kurum/kuruluş temsilcisi ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdik.

Bu çalışma neticesinde hem ülkemizin küresel tohumculuk sektöründe yer edinmesine hizmet edecek hem de Trakya bölgesinin bu alandaki potansiyelini gerçekleştirmesini sağlayacak, ulusal ve uluslararası platformlarda adından söz ettirebilecek beşeri ve fiziksel kapasiteye sahip bir araştırma geliştirme merkezine ihtiyaç bulunduğu tespit ettik. Gerek söz konusu saha ziyaretleri gerekse devamında gerçekleştirilen paydaş toplantılarında merkezin yapısı ve işletmesi ile ilgili de istişarelerde bulunuldu. Islah çalışmalarının uzun süreli finansman gerekliliği dikkate alınarak, kurumsal ve finansal olarak sürdürülebilir bir Tohum Ar-Ge Merkezi’nin, tekil girişimler veya protokol bazlı işbirlikleri yerine, üniversite-özel sektör işbirliğinin bir tüzel kişilikte vücut bulduğu, kamu hâkimiyetinde ancak özel sektör kabiliyeti ile yönetilecek ticari bir girişim olması gerekliliği bölge paydaşlarımızın ortak aklı olarak öne çıktı. Anonim Şirket olarak kurulması planlanan yapının taraflar arasında ana sözleşme istişareleri tamamlanmış olup, Namık Kemal Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş.’nin öncülüğünde,  Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerinden 10 ticaret borsası ve 28yetkilendirilmiş tohumculuk şirketinin katılımı ile Trakya Tohum A.Ş.’yi kuruyoruz. Gün geçtikçe çok uluslu büyük şirketlerin hâkimiyetinin arttığı tohumculuk sektöründe, Trakya Kalkınma Ajansı şu ana kadar bölgemizin işbirliği-güç birliği modelini ortaya çıkarması için koordinasyon görevini gerçekleşti. Trakya Tohum A.Ş.’nin kurulmasının ardından da mevzuatı dâhilinde güdümlü proje desteği finansal enstrümanı ile analiz hizmetleri, Ar-Ge ve Ar-Ge teknik destek danışmanlığı, tohumculuk, eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinde bulunacak firmanın fiziksel ve beşeri yapılanmasını desteklemeyi planlıyoruz. Bu yapının kurulması için birlikte hareket ettiğimiz tüm kurum, kuruluş ve firmalara sonsuz şükranlarımı sunuyorum ve Trakya Tohum A.Ş.’nin bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Trakya Tohum A.Ş., Namık Kemal Üniversitesi tarafından yürütülen ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Trakya Tohumluk Vadisi Güdümlü Projesi kapsamında kuruldu. Toplam bütçesi 10.000.000 TL olacak güdümlü projenin 7.500.000 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Trakya Tohum A.Ş.’nin ortakları arasında  Namık Kemal Üniversitesi Teknopark A.Ş., Babaeski Ticaret Borsası, Çorlu Ticaret Borsası, Edirne Ticaret Borsası, Hayrabolu Ticaret Borsası, Keşan Ticaret Borsası, Kırklareli Ticaret Borsası, Lüleburgaz Ticaret Borsası, Uzunköprü Ticaret Borsası, Tekirdağ Ticaret Borsası, Malkara Ticaret Borsası ve Trakya’da faaliyet gösteren 28 şirket yer alıyor. Kurucu ortaklar arasında yer alan firmalar B grubu sermaye paylarına sahipken, Namık Kemal Üniversitesi Teknopark A.Şve 10 ticaret borsası ise A grubu sermaye paylarına sahip olacak.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
Marmaraereglisi Haberleri