HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Süleymanpaşa Bağbozumu Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

06 Eylül 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Son Dakika»Süleymanpaşa Bağbozumu Şenliği renkli görüntülere sahne oldu
Süleymanpaşa Bağbozumu Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Süleymanpaşa Belediyesi ve Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü işbirliği ile düzenlenen Süleymanpaşa Bağbozumu Şenliği, Tekirdağ Bağcılık Enstitüsü’nde gerçekleştirildi. Sembolik olarak bağbozumu etkinliğinin yanı sıra pekmez ve bulama kaynatılan, üzüm ve yan ürünlerinden elde edilen lezzetlerin ikram edildiği şenlik, konserlerle renklendi.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ve Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen Süleymanpaşa Bağbozumu Şenliği’nde Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Metin Türker ile Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal ve çok sayıda basın mensubu ile vatandaş ilgi gösterirken, aynı tarihte Süleymanpaşa’da yapılan Süleymanpaşa CUP Yelken Yarışları’nda mücadele eden sporcular da şenlikte doyasıya eğlendiler.

PROTOKOL KONUŞMALARI İLE BAŞLADI

Süleymanpaşa Bağbozumu Şenliği, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile başladı. Süleymanpaşa Belediye Konservatuvarı Paşa Halk Dansları Topluluğunun halk oyunları gösterisi beğeni ile izlenirken, gösterinin ardından protokol konuşmalarına geçildi. İlk konuşmacı olan Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Kiracı, her yıl Enstitü bünyesinde yapılan bağbozumu etkinliğinin bu yıl Süleymanpaşa Belediyesi tarafından şenlik şeklinde organize edildiğini ifade ederek Başkan Yüksel’e teşekkür etti.

BAŞKAN YÜKSEL’DEN ÜZÜM FESTİVALİ MÜJDESİ

Enstitü Müdürü Kiracı’nın ardından söz alan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, üzümün Tekirdağ ve Süleymanpaşa için son derece önemli bir tarımsal ürün olduğuna değinerek, belediye olarak iki farklı üzüm suyu ürettiklerini, bu üzüm sularının belediyeye ait çay bahçelerinde satışının yapıldığını ifade ederek, bu yıl şenlik havasına büründürülen bağbozumu etkinliğinin gelecek yıllarda Kiraz Festivali gibi geniş kapsamlı ve katılımlı bir festivale dönüşeceğinin müjdesini verdi.

Yüksel’in ardından kürsüye gelen Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Metin Türker de ülkenin iki bağcılık enstitüsünden biri olan Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nün başarılarından bahsederek emeği geçenlere teşekkür etti. Daha sonra Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül ve Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım da konuşmalarını gerçekleştirerek şenliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek Süleymanpaşa Bağbozumu Şenliği’nin hayırlı olmasını dilediler.

ÜZÜMDEN ELDE EDİLEN YAN ÜRÜNLERLE İKRAMLIKLAR HAZIRLANDI

Konuşmaların ardından Enstitüye ait bağda bulunan birbirinden farklı üzüm çeşitlerinin hasadı yapılarak sembolik olarak bağbozumu gerçekleştirildi. O sırada Süleymanpaşa Belediye Konservatuvarı eğitmenlerinden Sanatçı Emine Özata Demirci, Balkan şarkılarının ağırlıkta olduğu repertuvarı ile katılımcılara eğlenceli dakikalar yaşattı. Bağbozumunun ardından Süleymanpaşa Belediyesi Aşevi tarafından hazırlanan ve üzüm çekirdeği unu, üzüm pekmezi, asma yaprağı gibi üzümden elde edilen yan ürünlerle hazırlanan ikramlıklar servis edildi. Şenlik kapsamında ayrıca bir de fotoğraf yarışması organize edildi. Tekirdağlı fotoğrafçılar en iyi kareyi yakalayabilmek için etkinlik boyunca birbirleri ile yarıştılar.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika