HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sanata adanmış bir ömür: Budak Çal

15 Ocak 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Son Dakika»Sanata adanmış bir ömür: Budak Çal
Sanata adanmış bir ömür: Budak Çal

Sanata Adanmış Bir Ömür: Budak Çal, fotoğraf sergisi açılışında konuşan Başkan Gerenli, “Budak Çal’ın ülküsünü, ideallerini yaşatacağız. Onun açtığı yolda hep beraber yürüyerek sanatla, akılla ve bilimle geleceğin Lüleburgaz’ını şekillendireceğiz” dedi. LYKA’da iki hafta boyunca açık olacak fotoğraf sergisi, daha sonra Budak Çal’ın hayattayken çok sayıda çalışmaya imza attığı Aşkiye Neşet Çal Sahnesi fuaye alanında sergilenecek.

Lüleburgaz Belediyesi ve tarihçi yazar Ali Arslan’ın girişimleriyle geçtiğimiz aramızdan ayrılan Lüleburgaz’ın kültürel, sanatsal ve sosyal yaşamında önemli bir yeri olan Budak Çal anısına “Sanata adanmış bir ömür: Budak Çal” fotoğraf sergisi LYKA’da açıldı. Sergide Budak Çal’ın küçüklüğünden günümüze kadar olan bilinmeyen fotoğrafları kronolojik sırayla yer aldı. LYKA’da fuaye alanındaki sergi açılışına Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Binnur Dinç, Budak Çal’ın oğlu Neşet Ertaş Çal olmak üzere, Budak Çal’ın ailesi ve dostları katıldı.

Hayatımızdaki yeri çok önemli

Serginin açılışı öncesinde konuşma yapan Başkan Gerenli, Budak Çal’ın Lüleburgaz’ın sosyal ve kültürel hayatındaki değişiklerin, dönüşümlerin öncüsü olduğunu belirterek, “Budak Çal’ın gerek benim hayatımdaki gerekse herkesin hayatındaki rolü çok önemli. Bu kent için ‘soyadı kültür’ diyorsak, bunda Budak Çal’ın etkisi vardı. Lüleburgaz’ın çağdaş Cumhuriyet kenti ve aydınlanma kültürü içindeki yolu Budak Çal sayesinde şekillendi. Onun ülküsünü ve ideallerini de yaşatacağız. Onun açtığı yolda hep beraber yürüyerek sanatla, akılla ve bilimle geleceğin Lüleburgaz’ını şekillendireceğiz. Bu ona sözümüz olsun. Asla bu yoldan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Sergi iki hafta boyunca açık

Budak Çal’ın geçmişten yaşamının son anlarına kadar çok sayıda fotoğrafının sunulduğu sergi iki hafta boyunca LYKA fuaye alanında açık olacak. Bununla birlikte sergi daha sonra Budak Çal’ın çok sayıda esere imza attığı Aşkiye Neşet Çal Sahnesi fuaye alanında sergilenmeye devam edecek.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika