HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Pancar Şefliği’nin satışa çıkarılmasına karşı imza kampanyası!

22 Ağustos 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » kırklareli»Pancar Şefliği’nin satışa çıkarılmasına karşı imza kampanyası!
Pancar Şefliği’nin satışa çıkarılmasına karşı imza kampanyası!

Şeker Pancarı İşletme Ofisi’nin önünde Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu tarafından gerçekleştirilen imza kampanyası ve basın açıklamasında konuşma yapan Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, “Ben Lüleburgaz halkının artarak bize destek vermesini istiyorum. Biz kamu kurumu olarak hukuki yollardan sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Lüleburgaz Belediyesi’nin yaptığı tüm itirazlara ve açmış olduğu dava süreci işlemesine rağmen önce belediye hizmet alanı olan imar planı 5 katlı ayrık konut imar alanı olarak değiştirilen, ardından da 10 Ağustos tarihinde satışa çıkarılan T.C. Şeker Fabrikaları mülkiyetindeki Pancar İşletme Şefliği arazisinin ranta kurban gitmemesi için Lüleburgazlıların tepkileri artarak devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli’nin basın açıklamasıyla tepki gösterdiği olayla ilgili Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu imza kampanyası başlattı. Pancar İşletme Ofisi’nin önünde toplanan kalabalık “Halkın alanı rant alanı olmasın” pankartı eşliğinde yaşanan satışa tepki gösterdi. Öte yandan bireysel dilekçelerle ayrı ayrı gerçekleştirilen imza kampanyası Hazine ve Maliye Bakanlığı’na teslim edilecek.

Sosyalleşecek alanlar ranta kurban

Pancar İşletme Ofisi’nin 40 yıldır belediye hizmet alanı olduğunu vurgulayan Başkan Gerenli, konunun siyaset üstü olduğunu belirterek, “Burası Lüleburgaz halkının nefes alacağı, sosyalleşeceği alanların maalesef ranta kurban edilmesi ve her yerin satılarak paraya dönüştürülmesi mantığıyla yürüyen bir nokta. Lüleburgaz’da sadece burası değil. HEAŞ Lojmanlarının olduğu yer de kamuya ait alanlar. Adliye binasının karşısında askeri lojmanların olduğu yer de Özelleştirme İdaresi tarafından imar plan değişikliği yapılarak buralar 5 katlı konut alanı olarak satışa çıkarılıyor” diye konuştu.

Belediyeye sorulmadan değiştirildi!

Başkan Gerenli, Pancar İşletme Ofisi’nin bulunduğu yerin çok daha önemli olduğunu söyleyerek, söz konusu alanın 1981’den bu yana belediye hizmet alanı olduğunu ve Lüleburgaz Belediyesi’nin alanda “Yaşlı Gündüz Bakım Evi ve Sosyal Donatı Alanı” projesi bulunduğunu söyledi. Bu alanda vatandaşların rahatça vakit geçirebilecekken belediyenin sorumluluğundaki alanın imar planlarının belediyeye sorulmadan değiştirildiğini söyleyen başkan Gerenli dava süreci hakkında da bilgilendirmede bulundu. Söz konusu bölgenin satışa çıkarılmasına karşı yürütmeyi durdurmak için İdare Mahkemesi’ne başvurduklarını kaydeden Başkan Gerenli, “Yürütmeyi durdurma ile ilgili birçok konuda o kadar hızlı kararlar verilirken, Lüleburgaz Belediyesi’nin, Lüleburgaz halkının nefes alması, sosyalleşmesi için yapmış olduğu itiraz ve bence sonuna kadar haklı olduğumuz itiraz daha mahkeme kararı ortaya çıkmadan satışa çıkarıldı. Dosya teslim tarihi 10 Ağustos 2022 olarak belirlendi. Biz de Lüleburgaz halkı olarak hep beraber sahiplenmemiz, STK’lar ile herkesin bu olaya sahip çıkması gerektiğini söyleyerek kamuoyuna açıklamalarımızı yaptık. Bundan sonra hep beraber bu mücadelemizi yapmak zorundayız. Halkın karşısında hiç kimse duramaz. Halk en büyük güçtür. Ve biz burada haklıyız da. Çarpık kentleşme ülkemizin her yerinde o kadar fazla ki; nefes alabileceğimiz sosyalleşeceğimiz alanlar o kadar azaldı k” diye tepkisini dile getirdi.

Konut yapılırsa hizmet standardı düşecek!

Başkan Gerenli, Pancar İşletme Ofisi’nin bulunduğu alanda  5 katlı konut yapılması durumunda bölgenin nüfus ve trafik yoğunluğunun artacağını belirterek hizmet kalitesinin düşeceğinin altını çizdi. Gerenli, “Neden biz buraya gelip hep beraber yaşlılarımızla gencimizle bu alanlarda gezmeyelim, nefes almayalım? Bu mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Ben Lüleburgaz halkının artarak bize destek vermesini istiyorum. Biz kamu kurumu olarak hukuki yollardan sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

“Şehircilikten anladıkları betonlaşma”

Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşan Cengiz Atlı, Lüleburgaz Belediyesi’nin bu alanı uzun zaman önce imar planlarında hizmet alanı olarak belirlediğini hatırlatarak, “Ancak halkın yararına hiç bir girişime tahammülü olmayan hükümet, 2 Ocak 2020 tarihinde Resmi Gazete’de plan değişikliğini açıkladı. Sosyal hizmet alanı yerine 5 katlı konut yapımı için alanın satışa çıkarıldığını duyurdu. Lüleburgaz Belediyesi’nin mecliste oy birliğiyle karar alarak açtığı davaların sonucu beklenmeden, rant severlere müjde verildi. İhale için başvuru tarihi belirlendi. Lüleburgaz halkının yaşamını doğrudan etkileyecek bu karar kabul edilemez. Zaten nefes almakta zorlandığımız kentimizde betonlaşmayı arttıracak ve sosyal hizmet imkanlarına darbe vuracak bu karardan derhal vazgeçilmelidir. Lüleburgaz ile ilgili kararlar Lüleburgaz halkı tarafından alınmalıdır. Kamusal alanlar rantçıların değil, halkın olmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Halk vazgeçmezse kimse burayı alamaz”

Çevreci aktivist Hakan Dedeoğlu da Pancar İşletme Ofisi’nin satışına asla müsaade etmeyeceklerini vurguladı. Dedeoğlu, “Sadece ranttan yana olanlar buraya arsa diyor. ‘Çok kıymetli yer’ ‘Çoktan satılmıştır’ diyorlar. Ama biz buna müsaade etmeyeceğiz. Asla etmeyeceğiz. Özelleştirme İdaresi’nden dosyalar alındığını ancak onların bir cevap verme cesaretinde olmadığını biliyoruz. Bu iş bitmiş diyenler oluyor. Bitmiş olan nedir? Kimin malını kim bitiriyor? Lüleburgaz Belediyesi’nin muhalefet ve iktidar bütünleşmesiyle aldıkları karar sonucu açtıkları davayla devam eden bir süreç yaşıyoruz. Lüleburgaz halkı bu konuda bu niyetinden vazgeçmezse kimse burayı alamaz, biz de vermeyiz” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
TemaFabrika