HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Lüleburgaz’da su tasarrufu uygulamaları!

24 Mart 2023 - kez okunmuş
Ana Sayfa » kırklareli»Lüleburgaz’da su tasarrufu uygulamaları!
Lüleburgaz’da su tasarrufu uygulamaları!

Lüleburgaz Belediyesi, içme suyu kaynaklarının etkin ve tasarruflu bir şekilde kullanılması için önemli yatırımları hayata geçirdi. Yenilenen içme suyu hatları ve pilot uygulama olarak abonelere dağıtımı yapılan akıllı su sayaçlarıyla su kaçakları ile kesintilerinin büyük oranda önüne geçildi. Bununla birlikte içme suyu kuyuları ve depoları otomasyon sistemiyle 24 saat takip edilerek olası bir arızaya anında ediliyor.

Lüleburgaz Belediyesi, her geçen gün azalan kullanılabilir su kaynaklarını etkin ve verimli bir şekilde kullanmak için çalışmalarına devam ediyor. Bu doğrultuda içme suyu hatlarından sulama sistemlerine kadar çok sayıda çevreci yatırımı hayata geçiren Lüleburgaz Belediyesi, gerçekleştirdiği etkinliklerle de suyun tasarruflu kullanılması konusunda vatandaşlara bilgilendirmelerde bulunuyor.

Yaklaşık 20 km’lik yeni içme suyu!

Lüleburgaz Belediyesi son 3 yılda kentteki yaklaşık 20 km uzunluğundaki fiziki ömrünü doldurmuş içme suyu hattını yeniledi. Bununla birlikte kente su akışını sağlayan ana içme suyu hattını baştan aşağı yenileyen Lüleburgaz Belediyesi, bu çalışmalar sayesinde su kesintilerini en aza indirdi. Su kesintilerinin azalmasıyla birlikte su kaçakları da azalırken, su tasarrufunda önemli bir adım atılmış olundu. Ayrıca kentteki içme suyu kuyuları ve depoları da otomasyon sistemiyle 24 saat aralıksız bir şekilde takip edilerek olası bir arızaya anında müdahale ediliyor.

4 bin 500 akıllı sayaç!

 Su tasarrufunda sadece içme suyu hattını yenilemekle kalmayan Lüleburgaz Belediyesi 4 bin 500 hanede pilot uygulama olarak başlattığı akıllı su sayacı uygulamasını hayata geçirdi. Uygulama sayesinde vatandaşlar su kullanımlarını anlık olarak görebilmekle birlikte, tamamen dijital olan su sayaçlarından gelen bildirimler de ekipler tarafından takip edilebiliyor. Bu sayede herhangi bir akıllı su sayacında ortaya çıkan aşırı su tüketimleri anında tespit edilerek ekipler tarafından hızlı ve etkin müdahale imkanı sağlanmış oluyor.

Kamu kurumlarına tasarruflu aparat!

Su tasarrufunun her kesime yayılması için çalışmalarını sürdüren Lüleburgaz Belediyesi kentteki tüm kamu kurumlarındaki musluklara perlatör yerleştirdi. Söz konusu tasarruf aparatı sayesinde yüzde 30 ile 50 arasında su tasarrufu sağlanmaya başlandı. Öte yandan Lüleburgaz Belediyesi, Dünya Çevre Günü olmak üzere kent genelinde yıl boyunca gerçekleştirdiği çeşitli etkinliklerde vatandaşlara da musluk perlatörleri dağıttı. Bu sayede toplumda su tasarrufuna yönelik bilinç de oluşturulması hedefleniyor.

Otomatik sulamayla yüzde 70 tasarruf!

 Tüm bunların yanı sıra Lüleburgaz Belediyesi kentin çeşitli bölgelerindeki kullanılabilir yeşil alanlarda otomatik sulama sistemine geçti. Bu sistem sayesinde vahşi sulama terkedilerek aşırı su tüketiminin önüne geçildi. Otomatik sulama sistemiyle birlikte yüzde 70’e varan tasarruf sağlandı.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
TemaFabrika