HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kiraz Festivali coşkulu etkinliklerle başladı

10 Haziran 2023 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Son Dakika»Kiraz Festivali coşkulu etkinliklerle başladı
Kiraz Festivali coşkulu etkinliklerle başladı

Kiraz Festivali coşkulu etkinliklerle başladı

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl 57’ncisi düzenlenen Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali, coşku dolu etkinliklerle başladı. Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri ilk güne damgasını vururken, Solo Türk ve halk dansları gösterileri festivale renk kattı.

VALİ YILDIRIM’A DAVET

57. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali, sabah saatlerinde Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ı ziyaret ederek festivale davet etmesi ile başladı. Ardından, Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan adına düzenlenen ve geleneksel hale gelen Yağlı Güreşler etkinliğinin startı, Güreş Ağası Hikmet Mutlu ve Başkan Yüksel’in Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Anıtı’na çelenk sunması ile verildi.

AÇILIŞ TÖRENİ NAİP MAHALLESİNDE YAPILDI

Daha sonra Kiraz Festivali’nin “Kiraz Cümbüşü” adıyla ilk başladığı yer olan Naip Mahallesi’nde resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunması ile başlayan törende konuşan Naip Mahallesi Muhtarı Ferhat Ataç, Naip Mahallesi’ne yaptığı yatırım ve hizmetler için Başkan Yüksel’e teşekkür etti. Muhtar Ataç’ın ardından Tekirdağ İl Kültür Müdürü Ahmet Hacıoğlu kürsüye gelerek Kiraz Festivali’nin 2021 yılında Somut Olmayan Kültür Mirası Listesine eklendiğini ve Naip Kirazının da Coğrafi İşaretli Ürün olarak tescil edilmesi için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

YÜKSEL: “215 BİN HEMŞEHRİME ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Son olarak konuşmasını gerçekleştiren Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, 4 yıllık görev süresinde bir yandan hizmet üretmek için çalışırken diğer yandan pandemi, orman yangınları, seller ve 11 ilimizi etkileyen asrın felaketi boyutlarındaki deprem gibi büyük afetlerle mücadele etmek zorunda kaldıklarına vurgu yaptı. Yüksel, “Pandemi nedeniyle iki yıl yapamadığımız festivalimizde geçen yıl 2 buçuk milyon yerli ve yabancı misafirimizi şehrimizde ağırladık. Kiraz Festivali 57 yıldır düzenlenen köklü bir etkinlik olmasının yanı sıra bir özelliğe daha sahip. O da 215 bin hemşehrimin birlik ve beraberlik içinde gerçekleştirdiği, Trakya insanının misafirperverliğini gösterdiği bir etkinlik olmasıdır. Bu vesileyle tüm hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum. Bu yıl 3 milyonun üzerinde katılım hedeflediğimiz festivalimizde Pazar gecesine kadar çok sayıda eğlenceli etkinlikte birlikte olacağız,” dedi.

Konuşmaların ardından Süleymanpaşa Belediye Konservatuvarı öğrencileri halk oyunları gösterisi sundu. Konservatuvar Eğitmeni ve Ses Sanatçısı Emine Özata Demirci konseri ile devam eden tören, mahalle sakinleri ve katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi. Katılımcılara kiraz ikramı ile açılış töreni tamamlandı. Törenin ardından meşhur Naip Kirazının yetiştiği kiraz bahçeleri ziyaret edildi.

İSMAİL KOÇ RÖVANŞI ALDI, BAŞPEHLİVAN OLDU

Saat 14.00’da Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri müsabakaları başladı. Kırkpınar başpehlivanları başta olmak üzere her yaştan 200’ün üzerinde güreşçi şampiyonluk mücadelesi verdi. Sıcak havada saatler süren mücadelelerin sonunda kazananlara kupaları takdim edildi. Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri’ne bu yıl damga vuran müsabaka ise geçen yıl da finalde karşılaşan iki Kırkpınar Başpehlivanı Recep Kara ve İsmail Koç’un başpehlivanlık mücadelesi oldu. Yaklaşık 45 dakika süren mücadelenin ardından, geçtiğimiz yıl rakibine yenilen Koç, rövanşı alarak 2023 yılı Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri Başpehlivanı unvanının sahibi oldu. Yaklaşık 6 saat süren organizasyonu binlerce Süleymanpaşalı ilgiyle izledi. Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ve Güreş Ağası Hikmet Mutlu kazanan sporculara ödüllerini takdim ettiler. Öte yandan, üç yıldır Güreş Ağalığı görevini başarıyla sürdüren Hikmet Mutlu’ya altın kemer hediye edildi. Mutlu önümüzdeki yılın da Güreş Ağası olarak ilan edildi.

SERGİLER FESTİVAL SÜRESİNCE ZİYARET EDİLEBİLECEK

Gün boyu çok sayıda farklı etkinliğe ev sahipliği yapan 57. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali, ilk günde açılışlarla devam etti. Rumeli İskelesi girişinde, Türkiye’nin 3D baskı yöntemiyle üretilen en büyük maket şehir modeli olan ve 110 yıl önceki Tekirdağ’ı canlandıran 3D Panoramik Tekirdağ Minyatürü, ziyarete açıldı. Süleymanpaşa Belediyesi Kod Atölyesinde yaklaşık 2 yıl süren çalışmalar sonucu hazırlanan eser, festival boyunca Rumeli İskelesi girişinde ziyaret edilebilecek.

Ayrıca Barış ve Özgürlük Parkı önünde kurulan otağda Geleneksel Türk Çalgıları sergisi de görücüye çıktı. Türk müziğinin geçmişten günümüze tarihini yansıtan enstrümanların sergilendiği otağ, festival boyunca misafirlerini ağırlayacak.

SOLO TÜRK NEFESLERİ KESTİ

İlk günün Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri dışında en çok ilgi gören etkinliği Solo Türk gösterisi oldu. Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi SOLO TÜRK, Süleymanpaşa semalarında yaptığı gösteri uçuşuyla adeta nefesleri kesti. Süleymanpaşa’nın kıyı şeridi üzerinde gerçekleşen etkinlikte, dünyanın en zor akrobasi tekniklerinin sergilenirken, sahil dolgu alanı dolduran binlerce izleyici pilotları alkışlayarak yaklaşık yarım saat süren gösteriyi ilgiyle izledi.

HALK DANSLARI VE AÇIK HAVADA SİNEMA KEYFİ

Günün son etkinlikleri ise Amfi Tiyatro’da sergilenen halk dansları gösterileri ve Açık Hava Sineması gösterimi oldu. Makedonya’dan gelen misafir halk dansları topluluğunun gösterisi ve Paşa Halk Dansları Topluluğu’nun Nefes isimli performansı büyük alkış aldı. Festival boyunca sürecek olan Açık Hava Sineması etkinliği ise Türk Sinemasının iki dev isminin başrol oynadığı ve klasikler arasında yerini almış efsane film Selvi Boylum Al Yazmalım ile başladı.

57. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali, çok sayıda eğlenceli etkinlikle üç gün daha devam edecek. Her gece ünlü sanatçıların sahne alacağı konserlerle renklenecek olan festivale 3 milyonun üzerinde katılım olması bekleniyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika