HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kent Konseyleri Lüleburgaz’da buluştu

29 Mart 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » kırklareli»Kent Konseyleri Lüleburgaz’da buluştu
Kent Konseyleri Lüleburgaz’da buluştu

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Marmara Bölge Toplantısı Lüleburgaz’da yapıldı. İki gün sürecek ve ilk gününde yoğun bir katılımın olduğu toplantının ardından “Kent Konseyleri Göçü Konuşuyor” isimli panel düzenlendi.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Marmara Bölge Toplantısı Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde düzenlendi. İki gün sürecek etkinliğin ilk gününe Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr  Murat Gerenli, Türkiye Kent Konseyleri Dönem Başkanı Burak Taştan, Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Binnur Dinç ve Türkiye’nin pekçok ilinden katılan Kent Konseyi Başkanları katıldı. Toplantının ardından düzenlenen “Kent Konseyleri Göçü Konuşuyor” paneli düzenlendi. Moderatörlüğünü araştırmacı tarihçi yazar Ali Arslan’ın yaptığı panelde araştırmacı yazar Metin Edirneli, tarihçi araştırmacı yazar Yıldırım Ağanoğlu ve Kırklareli İl Göç İdaresi’nden görevli Özlem Duymuş panelist olarak yer aldı.

Kadın emeği sergilendi

İki gün sürecek etkinliğin ilk gününde gerçekleştirilen açılışta Lüleburgaz Kent Konseyi Kadın Emeği Pazarı da LYKA Fuaye alanında el emeği sergisi açtı. Açılışı Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce, Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Güncer, Türkiye Kent Konseyleri Dönem Başkanı Burak Taştan ve Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Binnur Dinç yaptı.

Halk Oyunları ilgi gördü

Panel öncesi YKKED Halk Dansları Topluluğu Balkan yöresine ait halk dansı gösterisi düzenledi. LYKA’da düzenlenen gösteri katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.

Gerenli’den eğitim ve demokrasi vurgusu

Gerçekleştirilen panel öncesinde konuşma yapan Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, eğitim ve demokrasi vurgusu yaptı. Bölgemizin ve Türkiye’nin çeşitli zor durumlarla karşı karşıya olduğunu söyleyen Başkan Gerenli, zor durumlardan kurtulmanın eğitim ve demokrasiyle mümkün olacağını söyledi. Ulu Önder Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yokluğu ve sefaleti yenmek için önce cehaleti yeneceksin” sözüyle örnek veren Başkan Gerenli, “Hepimizin cehaletle mücadele etmesi gerekiyor. Cehaletle mücadelemizi başarmamız doğru bir eğitim sistemi oturtmamız, ezberci, biat eden gençler yerine, sorgulayan ve hayata bir şey üreten gençlerin yetişmesiyle mümkündür. Biz Lüleburgaz belediyesi olarak içinde bulunduğumuz kadın akademisi başta olmak üzere akademilerimizle bunu ömür boyu eğitimi devam ettiriyoruz. Halk evleri ruhunu, köy enstitüleri ruhunu devam ettiriyoruz. İnsanların kentimizin gelişmesi için mücadele ediyoruz” diye konuştu. Bununla birlikte ikinci önemli noktanın demokrasi olduğunu kaydeden Başkan Gerenli, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılında güçler ayrılığının, bağımsız yargının ve gerçek demokrasinin tesis edileceğini söyledi. Başkan Gerenli, “Demokrasi mutlaka sağlam temellere oturmalı. Ülkelerin demokrasisi güçlü olmalı ki kendilerini geleceğe taşıyabilsinler” ifadelerini kullandı.

Göç vurgusu

Aynı zamanda Ardahan Kent Konseyi Başkanı olan Burak Taştan da Lüleburgaz Belediyesi’ni 2022 yılını Göç Yılı temasıyla değerlendirmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Taştan, Ardahan’ın göç veren bir il olduğunu bu nedenle geçtiğimiz yıl göç üzerine etkinlikler düzenlediklerini söyleyerek, Lüleburgaz Belediyesi’nin bu yılı Göç Yılı olarak belirlemesinin önemli olduğunu ifade etti. Taştan, göçün Türkiye ve dünyada önemli bir olgu olduğunu söyleyerek, göçün yönetilebilir hale getirilmesi gerektiğini belirtti.

Kent Konseyleri ortak akıldır

Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Binnur Dinç de, kent konseylerinin ortak akıl olduğu vurgusu yaptı. Kent konseylerinin demokrasinin gelişmesi için önemli bir STK olduğunu, imecenin öneminden bahseden Dinç, “Bugün burada yaptığımız etkinlik de bir imece örneğidir. Lüleburgaz Kent Konseyi olarak bizim tek amacımız insanların ruhlarına dokunmak  Bu nedenle öncelikli hedeflerimiz kadınlar, gençler ve çocuklardır. Yarınlarımız olan çocuklarımıza güzel ve modern bir kent bırakmak için ortak bir akıl oluşturmaya, yapılan hizmetlere katkıda bulunmaya azimle devam edeceğiz” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
TemaFabrika