Dolar : Alış : 9.5860 / Satış : 9.6033
Euro : Alış : 11.1566 / Satış : 11.1767
HAVA DURUMU
hava durumu

tekirdag21°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 901 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gürkan, memleketi İpsala’ da deneyimlerini paylaştı

24 Mayıs 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » edirne»Gürkan, memleketi İpsala’ da deneyimlerini paylaştı
Gürkan, memleketi İpsala’ da deneyimlerini paylaştı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İpsala Toplumsal Kalkınma ve Geliştirme Derneği’nin düzenlediği “İpsala’nın Değerleri” adlı söyleşi programına katıldı. Söyleşi sonrasında İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, Başkan Recep Gürkan’a bir süre önce kaybettiği annesi Ümmüş Gürkan’ın karakalem portresini hediye etti.

                Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İpsala Toplumsal Kalkınma ve Geliştirme Derneği’nin düzenlediği “İpsala’nın Değerleri” adlı söyleşi programına katıldı. Söyleşinin sunuculuğunu yapan İpsala Toplumsal Kalkınma ve Geliştirme Derneği Başkan Ali Koşan’ın sorularını yanıtlayan Gürkan, bugüne kadar elde ettiği tecrübe ve birikimlerini İpsalalılar ile paylaştı.

Başkan Gürkan, memleketi İpsala ile ilgili düşüncelerini söyle açıkladı;

“Benim İpsala’da çok mezar taşım var. İşte 18 Mart’ta vefat eden  rahmetli annemi 19 Mart’a toprağa verdik burada. Ondan önce babam var, ninem, dedem, yeğenlerim , amcalarım, halamlarım var. Burada büyümüş olmak, burada doğmuş olmak ötesinde  İpsala ile bir toprak bağımız var. Bunu koparmak mümkün değil. Dünyanın neresine giderseniz gidin memleket dediğinizde burnunuzun direği sızlar, gözlerinizde buğulaşma oluşur, kalbinizin bir tarafında hep özlem olur. 1981 yılında ayrıldım İpsala’dan eğitim için. Birçok genci tanımasam, bilmesem bile ailesini, sülalesini biliyorum. Buranın havasını, suyunu sokaklarını biliyorum. Onlar bir türlü kopmuyor.”

                Derneği’nin yönetimcilerini ve başkanını kutlayan Başkan Gürkan, “İlk adımı attığınız için sizleri tebrik ediyorum. Bu büyük ve ilk adımdır. Bu bağlamda başlatmış olduğunuz girişim, hareket çok ciddi bir çalışma ve mutlaka sürdürülmesi gereken bir çalışma. Bütün dünyada en değerli kaynak insan kaynağıdır. Dünyada da bugün baktığınızda en değerli kaynak insandır. Evladınız doğuyor, evladımızın bilgi, donanım sahibi olması için o kadar büyük bir yatırım yapıyoruz ki; her aile çocuğu için harcadığı parayı her gün bir tarafa yazsa inanamayacağınız rakamlar çıkar ortaya. Bu tabi günlük yaşamın içerisinde çok fark edilmiyor. Çok pahalı bir yatırımdır insan. İyi eğitmişseniz, iyi donatmışsanız, iyi bilgi, ilim, irfan sahibi yapmışsanız, bir süre sonra o bilgi ve birikimlerin topluma yansımalarını görmek istersiniz. Kuşkusuz ben de dahil olmak üzere bu yolu çok bilinçli olarak seçmediler, belki hayat onları oraya götürdü. Belki eğitim almak istemeleri onları oraya götürdü” diye konuştu.

                “Ne iş yaptığınız sizin için önemli ama toplum için ne iş yaptığınız değil, işinizi nasıl yaptığınız çok önemli” diyen Gürkan, “İpsala’da nereden başlamak gerekir diye sorarsanız, öncelikle potansiyelimizi , güçlü yönlerimizi görmemiz gerekir. Ondan sonra zayıf yönlerimiz neler bunları görmeliyiz. Ardından bizim fırsatlarımız neler ve tehditler neler? Büyük fotoğrafı çekebilirsek, puzzle’n içinde boğulmayız” dedi.

                Edirne’ye gelen turist sayısını orta vadede 5 milyona uzun vadede ise 10 milyona çıkartma hedefinin olduğunu belirten Gürkan, “Bununla ilgili analizler, çalışmalar, planlamalar yaptık; projeler geliştirdik. Ocak ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018 yılı rakamlarını açıkladı. 2018 yılında Edirne’ye gelen yerli ve yabancı turist sayısı 5,5 milyon. Ve Edirne şuanda tüm Türkiye’de İstanbul ve Antalya’dan sonra en çok turist çeken 3. şehir. Tüm dünyada en çok turist çeken 100 şehir sıralamasında ise Edirne 68. sırada. Tüm dünyada binlerce şehir var. ve Edirne 68. Sırada. Bu bir başarı mıdır? Evet, bir başarıdır. Şimdi bunu sürdürebilir kılmak gerekiyor” diye konuştu.      

                Gürkan, İpsala için nasıl bir vizyon çizilmesi hakkında da fikirlerini paylaştı. Söyleşi sonrasında İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, Başkan Recep Gürkan’a bir süre önce kaybettiği annesi Ümmüş Gürkan’ın karakalem portresini hediye etti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
Marmaraereglisi Haberleri