HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gürkan, Halk Tv ekranlarındaydı

26 Mayıs 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Edirne»Gürkan, Halk Tv ekranlarındaydı
Gürkan, Halk Tv ekranlarındaydı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Halk TV ekranlarında yayınlanan, Dilan Alp’ın sunduğu Haber Masası programının canlı yayın konuğu oldu. Belediye Başkanı Recep Gürkan, canlı yayında COVİD-19 tedbirlerinden altyapı çalışmalarına kadar birçok konuda bilgi verdi, yapılan çalışmaları anlattı. Gürkan, COVİD-19 sürecinde 85 bin evin hepsine ulaştıklarını belirtti.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, Halk TV ekranlarında Dilan Alp’ın sorularını yanıtladı. Tüm Türk Milleti’nin Ramazan Bayramı’nı kutlayan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ramazan Bayramı’nın sağlık, esenlik ve mutluluk getirmesini diledi.

Edirne’de ilk defa uygulanan sokağa çıkma yasağı ile ilgili aldıkları önemler hakkında da bilgi veren Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bu bizim sokağa çıkma yasağında ilk deneyimimiz. Bizim gibi 51 il daha var, sokağa yasağı ilk defa uygulanan. Bu bizim ilk tecrübemiz. Karar belli olduktan sonra Edirne Valiliği ile birlikte çalışmalar yapıldı, koordinasyonlar yapıldı. Belediyemizdeki bütün ekiplerin görevlendirmelerini yaptık. Şehrin tamamen yasak kapsamına girmiş olması bizim için de bir fırsat oldu. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz, Arife Gününden bu yana tüm cadde ve sokakları köpüklü sularla yıkıyor, dezenfekte ediyor. 4 gün içerisinde şehrimizdeki 2 bin 200 cadde ve sokağın tamamını yeni baştan köpüklü dezenfektan malzemeleri ile yıkamış, temizlemiş ve tekrar dezenfekte etmiş olacağız” diye konuştu.

                Altyapı çalışmalarının da devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Diğer taraftan altyapı çalışmalarımız devam ediyor. şehrimizin en sorunlu caddesi Apdi İpekçe Caddesi’ni Cuma akşamı tamamen bitirdik. Asfaltını yaptık. İşaretlemelerini, yaya geçitlerini, bisiklet yollarını yaptık. Ve vatandaşlarımızın kullanımına sunduk. Diğer taraftan bozulan yerlerde onarım ve bakım çalışmalarımız devam ediyor. Altyapı bağlantı çalışmalarımız da devam ediyor.  4 günlük sokağa çıkma yasağı ile ilgili nöbetçi fırınlarımız belirlendi. Hijyen malzemeleri biten vatandaşlarımıza maske, dezenfektan ve kolonya gibi hijyen malzemelerini ulaştırıyoruz. Diğer taraftan buradaki çoklu yaşam olan apartman ve sitelerin ortak yaşam alanlarını sürekli dezenfekte ediyoruz. Onları da bir periyoda bağladık. 15 günlük süresi dolanları ekiplerimiz tekrardan dezenfekte ediyorlar. Cadde ve sokakları yıkayarak, tekrar dezenfekte ediyoruz” dedi.

                BERBER VE KUAFÖRLERİN TESTLERİ YAPILDI

                Edirne’deki bütün berber ve kuaförlerin genelge kapsamında testlerinin de yapıldığını belirten Gürkan, “Şuan itibariyle Edirne’de hiç pozitif vakaya rastlanmadı. Bu bizim açımızdan da sevindirici. Edirne’de vatandaşlar kurallara uyuyor. Açılmadan önce yaklaşık 400 berber, kuaför ve güzellik salonunu dezenfekte etmiştik. Tam paket maske, eldiven ve dezenfektan vermiştik. Onlara şunu söylemiştik; Çok zor günler geçirdiniz. Bu ihtiyaçlarınızı da biz kendinizi toparlayana kadar tedarik edeceğiz, diye. Bu desteklerimizi sürdürdük, sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.   

85 BİN EVİN HEPSİNE ULAŞTIK

AVM’lerin açılmasıyla birlikte Edirne’de bulunan 3 tarihi çarşının da dezenfeksiyonunu gerçekleştirdiklerini belirten Gürkan, “Bu süreçte Edirne Belediyesi olarak, 85 bin evin hepsine girdik. Çalmadığımız kapı kalmadı. 963 bin 160 adet tıbbı maske dağıttık. 10 bin 127 gıda paketi dağıttık ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza. 114 eczane, 28 aile sağlığı merkezi, 570 taksi ve taksi durağı, 44 kamu kurumu, bin 200 toplu taşıma aracı ve durak, 65 ibadethane, 61 merkez ilçe ve köy muhtarlık binası, 520 banka şubesi ve ATM, 6 bin 100 çöp konteyneri dezenfekte edildi. 93 bin 795 kolonya dağıtıldı. Çağrı merkezlerimize gelen 3 bin 875 çağrının 3 bin 539’una cevap verildi. Vefa destek Grubu ile birlikte 65 yaş üstü 752 vatandaşımızın alışverişi yapıldı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda talep eden 315 çocuğa oyuncak hediye ettik. Bin 504 işyeri denetlendi. 9 yasal işlem yapıldı. 2 bin 400 cadde ve sokak dezenfekte edildi. Bu bayramda tekrardan dezenfekte ediliyor. Belediye çalışanlarımız tarafından hazırlanan online spor etkinliklerine 20 bin 785 vatandaşımız katıldı. 84 bin 490 apartman ve ev dezenfekte edildi. 200 bin bilgilendirici afiş ve broşür dağıtıldı” diye konuştu.

BİN 60 CİVARINDA ASKIDA FATURA ÖDENDİ

                Askıda Fatura Uygulaması hakkında da bilgi veren Gürkan, “Edirne’deki güzel yürekli çocuklarımız sitelerinin bahçesinde kullanmadıkları oyuncakları satışa çıkarmışlar ve 120 TL para toplamışlar. Bu parayı ne yapalım diye düşünmüşler. Askıda Faturayı duydukları için iki kişinin faturasını ödemişler. Tabi çok duygulandırıcı ve etkileyici bir davranış bu. Ben buradan Askıdan Fatura uygulamasını başlatan Sayın Ekrem İmamoğlu’na da teşekkür ediyorum. İyi ki bunu başlatmış. Bugün itibariyle bin 60 civarında askıda fatura ödenmiş. Bugün itibariyle yaklaşık 59 bin TL’lik su faturası ödenmiş. Biz de çok düşük su faturaları. Çünkü Edirne Belediyesi olarak aldığımız kararla Nisan ve Mayıs aylarında meskenlerdeki su ve atık su bedellerini yüzde 50 indirdik. O yüzden fatura tutarları da düşük bizim. Ama insanların duyarlılığı devam ediyor. Minnettarım onlara. Biz de doğalgaz yok. Çünkü doğalgaz belediyeye ait değil. Askıda Fatura ve Edirne İMECE’ye destek veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bugün itibariyle İMECE programını indiren vatandaş sayısı 20 bine yaklaştı. 10 bin 127 vatandaşımıza gıda yardımları ulaştı. Orada da çok duygusal durumlar yaşıyoruz. 1 kitabını bağışlayan çocuklara rastlıyoruz. Yada duru o kadar ama yine de yardımda bulunmak istiyor. Bir tek gıda kolisi bağışlayan vatandaşlarımıza rastlıyoruz. 100 gıda kolisi bağışlayan da var. Ne kadar verdiğinizden önemlisi hangi duygularla verdiğiniz önemli. Giysi yardımı, bebek maması desteği, can dostlarımız için mama desteği yapılıyor” dedi.

                Cumhuriyet Çiftliği hakkında da bilgiler veren Belediye Başkanı Recep Gürkan, pandemi sürecinin sağlıklı gıdanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi. Yerli tohumun önemine değinen Belediye Başkanı Recep Gürkan, bir küpün içerisinde 2 bin 500 yıllık buğday tohumu bulduklarını ve bu tohum ile üretim yaptıklarını anlattı.

                Tohum Takas Şenliği yaptıklarını ve Tohum Takas Bankası kuracaklarını belirten Gürkan, “Amacımız vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenilir gıdaya en düşük maliyet ile ulaşmasını sağlamak. Amacımız ve hedefimiz bu. Bu bizim insanlığa karşı da görevimiz. İnsanlığın sağlıklı bir şekilde geleceğe taşınmasını istiyorsak, mutlaka yerli tohum olayını başarmamız lazım. Artık hükümette bunun farkına varmaya başladı. Ata tohumu diye bir çalışma başlattılar. Biz bundan mutlu oluyoruz açıkçası” diye konuştu.

                Normalleşme süreci hakkında da bilgiler veren Gürkan, Edirne’nin bu sürece en hızlı adapte olacak şehir olacağını söyledi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
TemaFabrika