HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

EDİRNE BELEDİYESİ’NİN 100. YIL ANITI FİKİR POJE YARIŞMASI BAŞLADI

19 Nisan 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Edirne»EDİRNE BELEDİYESİ’NİN 100. YIL ANITI FİKİR POJE YARIŞMASI BAŞLADI
EDİRNE BELEDİYESİ’NİN 100. YIL ANITI FİKİR POJE YARIŞMASI BAŞLADI

Edirne Belediyesi’nin “25 KASIM 1922-2022 EDİRNE’NİN KURTULUŞUNUN 100. YILI ANITI FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” ilanı Resmi Gazete’de yayımlanarak başladı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yarışmaya katılacak tüm proje ekiplerine başarılar dileyerek, “Edirne’nin kurtuluşunun 100. yılına adanmış bir anıt ve anma alanının yer alacağı bütüncül bir eser olarak tasarlanması bu yarışmanın ana hedefidir” dedi.

Edirne Belediye Meclisi tarafından 2022 yılının Edirne Yılı olarak ilan edilmesinin ardından yapılması planlanan projeler içerisine alınan ve Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını simgelemesi planlanan 100. Yıl Anıtı ile ilgili fikir projesi yarışması ilanı Resmi Gazete’de 15 Nisan 2022 tarihinde yayımlandı.

Hıdırlık Tabya mevkiinde konumlandırılacak 100. Yıl Anıtı Fikir Projesi Yarışması için yayımlanan ilanda anıtın taşıması gereken özellikler şu şekilde belirtildi:

 “25 Kasım 1922-2022 Edirne’nin Kurtuluşunun 100. Yılı Anıtı Fikir Projesi Yarışması” bağlamında tasarlanacak anıt ve anma alanı kentin Balkan coğrafyasındaki bin yıllardır süren varlığını kapsayacak, işgallerden kurtuluşunu, şanlı savunmasını yansıtacak, barış ve çağdaşlığı simgeleyecek zenginlikte olmalıdır. Tasarım ve düzenlemeler tarihi doku ve doğal özellikler taşımalıdır. Geçmiş, şimdi ve gelecek arasında bağ kurabilmelidir. Ulusal ve yerel özellikleri kapsayan ve aynı zamanda çağdaş teknoloji kullanımı ile özgün ve estetik etkisi yüksek olmalıdır. Sanatçının anlatmak istediği tarzda biçimsel, düşünsel ve kavramsal bütünlük içermelidir. Bulunduğu mekânın tarihi alan dışındaki kentsel konumuna değer katmalı, yakın çevresini dönüştürebilecek özellikler taşımalıdır.”

Projelerin son başvuru tarihinin 17 Haziran 2022 olarak belirlendiği yarışmanın jüri değerlendirme toplantısı ise 22-24 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Ödül töreni ise 27 Haziran 2022 tarihinde yapılacak.

Edirne Belediyesi’nce yarışmada birinci olacak 60 bin, ikinci olacak esere 40 bin, üçüncü olacak esere 20 bin lira ödül verilecek. Ayrıca 3 eser de 10’ar bin liralık mansiyon ödülüne layık görülecek.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da yarışmaya katılacak tüm proje ekiplerine başarılar dileyerek, “Edirne’nin kurtuluşunun 100. yılına adanmış bir anıt ve anma alanının yer alacağı bütüncül bir eser olarak tasarlanması bu yarışmanın ana hedefidir” dedi. Gürkan anıtın konumlandırılacağı Hıdırlık Tepesi’nin bütünüyle kamu yararı gözetilerek korunmasını amaçladıklarını belirterek, “Kurtuluşumuzun 100. yılında şehitlerimizin ve gazilerimizin anısına yapılacak olan bu önemli projenin, kentin dokusuna ve kimliğine uygun farklı ve kapsamlı fikirlerin, estetik ve teknolojik yaklaşımlarla ortaya çıkabileceğini düşünüyoruz. Siz değerli yarışmacılarımız tarafından da böylesi projelerin üretileceğine inanıyoruz. “25 Kasım 1922-2022 Edirne’nin Kurtuluşunun 100. Yılı Anıtı Fikir Projesi Yarışması”na katılacak tüm ekiplere ve bu sürece katkı sağlayacak tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Edirne Belediyesi, 25 Kasım 1922-2022 Edirne’nin Kurtuluşunun 100. Yılı Anıtı Fikir Projesi Yarışması için http://100yilanityarismasi.edirne.bel.tr adresli internet sitesini de hizmete aldı. Yarışmaya katılmak isteyenler detaylı tüm bilgiye bu sayfadan ulaşabilecek.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
TemaFabrika