HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BÜYÜKŞEHİRDEN DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ ŞENLİĞİ

16 Ekim 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Son Dakika»BÜYÜKŞEHİRDEN DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ ŞENLİĞİ
BÜYÜKŞEHİRDEN DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ ŞENLİĞİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla organize edilen şenlik, Süleymanpaşa İlçesi Sahil alanında geniş çaplı bir katılımla gerçekleştirildi.

Şenliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, hayatın her alanında olduğu gibi tarımsal üretimde de kadınların büyük emeğinin olduğunu belirterek, “Tarım sektöründe çalışan emekçilerimizin yarısı kadınlardan oluşuyor. Kadın çiftçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi verimlilik artışına, kırsal kalkınmaya ve sağlıklı toplum inşa etme hedefine hizmet edecektir. Topraklarımızın bereketinin sofralarımıza ulaşmasında çok önemli bir yeri olan kadın çiftçilerimizin yanındayız. Büyükşehir Belediyesi olarak geçtiğimiz Dünya Kadın Çiftçiler Günü Şenlikleri düzenledik ve bu organizasyonu geleneksel hale getirdik. Doğal ve organik yöresel ürünlerimizin, aracısız bir şekilde üreticiden tüketiciye ulaşacağı Dünya Kadın Çiftçiler Günü Şenliğimizin en verimli şekilde geçmesi temennimizdir. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da siz değerli emekçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, emek ve sevgiyle toprağı bereketlendiren çiftçilerimizin 15 Ekim Kadın Çiftçiler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum” dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Fatih Bakanoğulları ve Önder Çiftçi Kadın Kolları Yardımlaşma Derneği Başkanı Bahar Yarapsanlı da bir konuşma yaparak, tarımsal kadın çiftçilerin önemine değindiler ve şenliğin hayırlı olması temennisinde bulundular.

Şenlikte, Root Tarım ve Gastronomi Okulu’ndan Emel Arslan Güryıldız, Ziraat Yüksek Mühendisi Hacı Aslan ve Ata Tohumu Mercimek Üreticisi Nevcihan Çalışkan’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Sürdürülebilir Tarım, Sürdürülebilir Mutfak ve Mutfakta Kadının Önemi’ konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Tekirdağ, Çanakkale ve Edirne’den üretici pazarları ve kooperatiflerinin katılımıyla oluşan ve şenlik etkinlikleri kapsamında açılışı gerçekleştirilen ‘Kadın Üretim Pazarı’nda yöresel ürünler katılımcıların beğenisine sunuldu.

Şef Cansın Kızıltan, şenliğe katılan vatandaşlara mutfaktaki püf noktalarını ve yemek yapımı konusundaki hünerlerini sergiledi. Seramik yapımı ve yüz boyama gibi çocuklara yönelik etkinliklerin de gerçekleştirildiği 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü Şenliği, Edirne Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Moriz Ritim Grubu’nun konseri ile son buldu.

Kadın Üretim Pazarı, tarım konulu söyleşi, müzikal gösteri, mutfak Show, ritim konseri ile çocuklara yönelik seramik atölyesi ve yüz boyama etkinliklerinin yer aldığı şenliğe vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika