HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1695 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BÜYÜKŞEHİR, ÇANAKKALE’DE DÜZENLENEN YEREL TOHUM TAKAS ŞENLİĞİNDE YERİNİ ALDI

03 Mayıs 2023 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Son Dakika»BÜYÜKŞEHİR, ÇANAKKALE’DE DÜZENLENEN YEREL TOHUM TAKAS ŞENLİĞİNDE YERİNİ ALDI
BÜYÜKŞEHİR, ÇANAKKALE’DE DÜZENLENEN YEREL TOHUM TAKAS ŞENLİĞİNDE YERİNİ ALDI

Tarım alanında hayata geçirdiği projeler ile ülke çapında tarımsal alana en çok destek veren belediyeler arasında yer alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen Yerel Tohum Takas şenliği etkinliğine katıldı.

Yerel tohumların gelecek kuşaklara aktarılması ve tarımsal üretimin yerel tohumlar ile yapılmasını teşvik etmenin yanı sıra bu konuda farkındalık yaratmak, üreticiler ve vatandaşlar arasındaki yerel tohum alışverişinin gerçekleşmesine aracı olmak amacıyla Çanakkale Belediyesi’nin düzenlediği Geleneksel Yerel Tohum Takas Şenliği’nde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi de yerini aldı. Şarköy ilçesi Eriklice mahallesinde yetiştirilen ‘kınalı bamya tohumu’ şenlikte kurulan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi standında Tarımsal Hizmetler Dairesi ekipleri tarafından katılımcılara dağıtıldı.

BAŞKAN ALBAYRAK: “ÇANAKKALE BELEDİYESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ ŞENLİKTE YEREL TOHUMUMUZ KINALI BAMYA TOHUMU İLE YERİMİZİ ALDIK”

Tarımsal alanda gerçekleştirilen projelerle her zaman üreticilerin yanında olduklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tarım alanında önemli çalışmalara imza attık. Her zaman üreticilerimizin yanında olduk. Tüm bu çalışmalarımızın yanı sıra tarım alanında gerçekleştirilen etkinliklere de katılıyoruz. Bu anlamda Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen Yerel Tohum Takas Şenliği’ne katılarak, yerel tohumumuz olan ve Şarköy ilçemizin Eriklice mahallesinde üretilen ‘kınalı bamya tohumunu Çanakkale’de üreticilerimize dağıttık ve ilimizi tarım alanındaki bu önemli platformda tanıtma fırsatı bulduk. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay’ın Moderatörlüğünde gerçekleştirilen ‘Kuraklık ve Depremin Tarıma Etkileri’ konulu panele, Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş ve Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Onur Sinan Türkmen konuşmacı olarak katıldılar. Panelde; İklim değişiklikleri nedeni ile oluşan kuraklığın yanı sıra ülkenin en önemli konularından biri olan depremleri tarımsal üretime yaptığı olumsuz etkilere değinilirken, bu etkilerin minimalize edilmesi amacı ile alınması gereken önlemlere ilişkin sunum gerçekleştirildi.

‘Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Yetiştirme Teknikleri ve Kullanım Alanları’ konulu söyleşide ise ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Baytekin konu ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

Tohum Takas Stantları, Ekolojik ve Yöresel Lezzet Stantları, Hünerli Eller Stantları ve Çevresel Dernek ve STK stantlarının yer aldığı şenlikte domates, biber, patlıcan ve lavanta fidesi dağıtımı da gerçekleştirildi.

Yerel Tohum Takas Şenliği’nde ayrıca, Saksı Boyama Atölyesi, Kitap Ayracı Yapım Atölyesi, Çim Adam Yapım Atölyesi ve Tohum Topu Atölyesi’nde çocuklara yönelik aktiviteler gerçekleştirilirken Yetişkinlere yönelik Merhem Yapım Atölyesi ve Tıbbi Aromatik Bitki Çayı Demleme Atölyesi faaliyet gösterdi.

Şenliğe Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi Can Yücel Tohum Merkezi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bacem, Çanakkale Belediyesi Tohum Sandığı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Bodrum, Honaz, Beylikdüzü belediyeleri de katılım sağladı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
TemaFabrika