HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Başkan Yüksel Batı Trakya Türklerinin manevi önderi Ahmet Mete’nin cenazesine katıldı

18 Temmuz 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Son Dakika»Başkan Yüksel Batı Trakya Türklerinin manevi önderi Ahmet Mete’nin cenazesine katıldı
Başkan Yüksel Batı Trakya Türklerinin manevi önderi Ahmet Mete’nin cenazesine katıldı

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, geçtiğimiz günlerde kanser nedeniyle hayatını kaybeden; Batı Trakya Türklerinin hak arama mücadelesinde uzun yıllar manevi önderliğini yapan, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’nin İskeçe’de yapılan cenaze törenine katıldı.

Ahmet Mete’nin ailesi ve yakınları, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, siyasi partilerin üst düzey temsilcileri, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı Aliş, Atina Büyükelçisi Burak Özügergin ve çok sayıda protokol temsilcisi ile birlikte Mete’yi son yolculuğunda yalnız bırakmayan Başkan Yüksel, Mete’nin na’şını omuzlarda taşıyan binlerce Batı Trakyalı Türk ile birlikte 2007’den beri görev yaptığı İskeçe Müftülüğünde düzenlenen anma törenine katıldı.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP ANMA KONUŞMASI YAPTI

Mete’yi son yolculuğuna uğurlamak üzere İskeçe’de gelen TBMM Başkanı Prof. Dr. Şentop, törende yaptığı konuşmada, kendisini uzun yıllardır tanıdığını belirterek, Mete’nin Batı Trakyalı Türk azınlık için verdiği hizmetleri anlattı.

YÜKSEL: “AİLESİNE VE SEVENLERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUM”

Mete’nin İskeçe Aşağı Mahalle Mezarlığındaki defin törenine de bizzat katılan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Ahmet Mete ile ilgili yaptığı açıklamada, şöyle konuştu: “Türkiye’de Türk ve Müslüman olmak kolay, gel de bu değerlerini Yunanistan’da yaşamak ve yaşatmak için Müslüman soydaş kardeşlerinizin verdiği mücadeleleri gör, sözleriyle beni derinden etkileyen, ilim ve fikir adamı değerli hocam Ahmet Mete’nin Hakk’ın rahmetine kavuştuğunu derin bir üzüntüyle öğrendim. Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türk soydaşlarımızın hak arama mücadelesinin yılmaz savunucusu, milli ve manevi değerlerimizin koruyucusu, büyük dava adamı, İskeçe Seçilmiş Müftümüz Ahmet Mete Hocamızın defin törenine, kıymetli büyüğüm TBMM Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mustafa Şentop ile birlikte katılarak, hocamızı dualarla ebediyete uğurladık. Merhum hocamızın ailesine taziye ziyaretimizin ardından, merhum hocamızın görev yaptığı İskeçe Müftülüğünde soydaşlarımızla bir araya geldik. Batı Trakya’daki soydaşlarımızın yakından tanıdığı ve sevdiği kıymetli hocamıza Allah’tan rahmet, geride kalan acılı ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.”

AHMET METE KİMDİR?

İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, 1965’te İskeçe’ye bağlı Yassıören köyünde doğdu. İlköğrenimini Türkiye’de İstanbul Gaziosmanpaşa Bekir Sami Dede İlkokulunda tamamlayan Mete, Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesini bitirdi. Mete, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki eğitiminin ardından, 1991’de Suudi Arabistan’daki Medine İslam Üniversitesinden mezun oldu. Yükseköğrenimini Suudi Arabistan’da tamamlayan Mete, Batı Trakya’ya dönerek İskeçe Müftülüğü çatısı altında vaizlik ve Kur’an Kursu öğretmenliği görevlerinde bulundu. Mete, 2000-2007 döneminde kendi köyü Yassıören’de imam olarak görev yaptı. 2007’de İskeçe Müftüsü seçilen Mete, Türk Azınlığı Vaaz ve İrşat Heyeti Asbaşkanı olarak da hizmet verdi. Batı Trakya Türklerinin kanaat önderi olarak kabul gören Mete, evli ve üç çocuk babasıydı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika