HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ayçiçekleri halk için ekildi! “75 ton rekolte hedefleniyor”

17 Mayıs 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » kırklareli»Ayçiçekleri halk için ekildi! “75 ton rekolte hedefleniyor”
Ayçiçekleri halk için ekildi! “75 ton rekolte hedefleniyor”

Lüleburgaz Belediyesi, belediyeye ait 380 dekar büyüklüğündeki tarımsal araziye Ayçiçek ekimi gerçekleştirdi. 75 ton rekoltenin beklenin beklendiği ayçiçeklerinden elde edilecek yağlar ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılacak. Üretimle ilgili konuşan Başkan Gerenli, “Tarımsal üretimin öneminin arttığı bugünlerde belediyemize ait bir karış toprağımızı boş bırakmıyor, halkımız için üretmeye devam ediyoruz” dedi.

Sosyal belediyecilik ve üreten belediyecilik anlayışıyla çalışmalarını aralıksız sürdüren Lüleburgaz Belediyesi, Lüleburgaz’daki ihtiyaç sahiplerine dağıtmak için buğday ekiminin ardından Ayçiçek ekimine de başladı. Lüleburgaz Belediyesi bu kapsamda Yeni Mezarlık mevkiinde bulunan 380 dekarlık tarımsal arazisinde Ayçiçek ekimini gerçekleştirdi. Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, belediyeye ait bir karış toprağın dahi boş bırakılmadığını söylerken, Lüleburgaz Belediyesi Tarımsal Hizmet Uzmanı Necmi İnci de Ayçiçek ekimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

İhtiyaç sahiplerine dağıtılacak

Lüleburgaz Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü Ar-Ge Birimi ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü çalışma kapsamında 380 dekar büyüklüğündeki tarım arazisinde ekim başarılı bir şekilde gerçekleşti. Ekilen Ayçiçeklerinin hasat çalışması için Eylül ayının ortasında yapılacak. Ayçiçeklerinden elde edilecek yağlar ise ihtiyaç sahibi vatandaşlara teslim edilecek.

“75 ton rekolte bekliyoruz”

Ekim çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Necmi İnci, “Bu sezon 380 dekar alanda ekim yapmayı planlıyoruz. Bu planlama sonucunda 75 ton civarında Ayçiçek rekoltesi bekliyoruz. Bunun haricinde sezona bu şekilde devam ederek buğdaylarımızı ekmiştik. Şimdi de ayçiçeklerimizi ekerek, pandemi dönemi ve pandemi sonrasındaki gıda ile ilgili olumsuzlukları yaşamamak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Buğdayda hasat Haziran sonu!

Tüm bunlarla birlikte bu sezon başında gerçekleştiren buğday ekiminde hasadın Haziran sonunda olacağını söyleyen İnci, “Ekmiş olduğumuz buğdaylarımızın durumu yağışlardan dolayı çok iyi durumda. Buğdayın Haziran sonu itibarıyla hasadını gerçekleştirerek 30 ton civarında rekolte elde etmeyi bekliyoruz. Buğdayımızı un fabrikalarına teslim edeceğiz. Alacağımız unu da ihtiyaç sahibi ailelere ulaştıracağız” diye konuştu.

“Bir karış toprağımızı boş bırakmıyoruz”

Lüleburgaz Belediyesi’nin bütün tarımsal arazilerini halkı için kullandığını ve tek bir karış toprağı boş bırakmadığını söyleyen Başkan Gerenli de, “Tarımsal üretimin öneminin arttığı bugünlerde belediyemize ait bir karış toprağımızı boş bırakmıyor, halkımız için üretmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
TemaFabrika