HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Atalık tohumlar geleceğe taşınıyor!

06 Nisan 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » kırklareli»Atalık tohumlar geleceğe taşınıyor!
Atalık tohumlar geleceğe taşınıyor!

Lüleburgaz Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipler atalık tohumları üretime kazandırmak için “Tohum Rotası” oluşturdu. Rota kapsamında belirlenen program dahilinde köy köy gezmeye başlayan ekipler, atalık tohuma sahip olan üreticilerden aldıkları tohumları tarımsal üretime kazandıracak.

Dünyada her geçen kuraklık tehlikesi ve gıda krizi artarken Lüleburgaz Belediyesi tarımsal üretim konusunda önemli bir adım daha attı. Geçtiğimiz haftalarda iş birliği içerisinde bulunduğu kurum ve kuruluşlardan atalık tohum alarak ürün üretmeye başlayan, belediyeye ait tarımsal arazilerde buğday ve ayçiçek ekimi çalışmalarını sürdüren Lüleburgaz Belediyesi şimdi de Lüleburgaz’a bağlı köylerden atalık tohum toplamaya başladı.

31 köy ve belde gezilecek!

Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında dört ayrı rota oluşturuldu. Dört ayrı rotada toplam 31 ayrı köy/belde ziyaret edilecek. Her bir noktada çiftçilerle bir araya gelmeye başlayan Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli, çiftçilerden atalık tohum alıyor. Toplanan atalık tohumlar da bir yandan Lüleburgaz Belediyesi’nin arazisinde yetiştirilerek ihtiyaç sahiplerinin sofralarına gönderilecek, diğer yandan üretilen sebze ve meyvelerden ayrılan atalık tohumlarla üretimin devamlılığı sağlanacak.

Üreticiye verilecek

Belediyenin tarımsal arazilerinde atalık tohumlarla yetiştirilen ürünlerin bir kısmı ihtiyaç sahibi vatandaşlara bir kısmı üreticiye verilecek. Bununla birlikte yine ürünlerin belli bir kısmı da yeniden tohum alıp üretim gerçekleştirmek için Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinde kalacak.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
TemaFabrika