...
HAVA DURUMU
hava durumu

tekirdag

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 779 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ARTÜZ: “MARMARA DENİZİ’NDE SU KÜTLESİ OLMASI GEREKEN STANDARTLARDAN ÇOK SAPMIŞ DURUMDA”

22 Eylül 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Son Dakika»ARTÜZ: “MARMARA DENİZİ’NDE SU KÜTLESİ OLMASI GEREKEN STANDARTLARDAN ÇOK SAPMIŞ DURUMDA”
ARTÜZ: “MARMARA DENİZİ’NDE SU KÜTLESİ OLMASI GEREKEN STANDARTLARDAN ÇOK SAPMIŞ DURUMDA”

 

Sevinç-Erdal İnönü Vakfı MAREM Proje Lideri Hidrobiyolog M. Levent Artüz’ün açıklamaları ile devam eden toplantıda Artüz Marmara Denizi’nde çevre kirliliğine bağlı su analizlerindeki değişiklikleri katılımcılarla paylaştı. Artüz; “MAREM Projesi 1954 yılında başlayan bir proje. O günden bugüne kesintisiz devam etmiştir. Dünyadaki en uzun izleme projedir. Şu anda yaptığımız modeller de çok ciddi veri yüklemesi olduğu için neredeyse hatasız. 0,0005 hata payımız var. 250’ye yakın istasyonda 163 parametre ölçümü yapıyoruz. Temel olarak yaptığımız ilk sırada biyolojik çalışmalar. Marmara 1272 metre derinliğe kadar tüm materyallerin incelenmesi var. Marmara Denizi’nde su analizlerimiz var. Su kütlesinin yalın kimyasal yapısı çalışmaları var.Bu çalışmaların hepsi kirlenme noktasında çakışıyor.  Marmara Denizi’nde su kütlesi olması gereken standartlardan çok sapmış durumda.” ifadelerini kullandı.

“ERGENE DÜNYANIN EN KİRLİ AKARSUYU OLARAK KABUL EDİLİYOR”

Konuşmasında Ergene Nehri’nin dünyanın en kirli akarsuyu olduğuna dikkat çeken Artüz; “Sizin şehrinizdeki Ergene akarsuyu dünyanın en kirli akarsuyu olarak kabul ediliyor. Bu kirli su derin deşarj ile Marmara Denizi’ne basılacak. Dolayısıyla Marmara Denizi diye bir şey ortada kalmayacak. Bu proje ile Marmara Denizi yok olmaya, sadece bir su kitlesine dönüşmeye hazırlanıyor.” diyerek dikkat çekti.

SAKINÇ: “ONU KORUYAMAZSAK SUÇ BİZLERDEDİR”

İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü MAREM Jeoloji Sedimantolojisi Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Sakınç’ın konuşması ile devam eden panelde Sakınç Marmara Denizi’nin ikinci problemi ile ilgili açıklamalar yaptı. Deprem konusunun Marmara Denizi’nin bir diğer büyük sorunu olduğunu belirten Sakınç; “Marmara Denizi dünyada eşi benzeri olmayan bir akıntı sistemine sahip. Geçirmiş olduğu jeolojik evrim Marmara’yı önemli kılıyor. Bu deniz yaklaşık 10 milyon yıllık bir sürecin oluşumudur. 1999 depremi sonrasında birçok yerli ve yabancı gemiler araştırmalar yaparak Marmara denizinin özelliklerini gelişen teknoloji ile ortaya çıkarmıştır. Yapılan araştırmalar ortalama 250 yılda bir depremin olabileceğini göstermektedir. Biz o periyodun sonuna yaklaştık. Kırılmamış 2 önemli fay var. Biri Tekirdağ’ın yakınından geçen diğer de Kumburgaz yakınlarındaki Çınarcık civarında olan fay tehlikeli durumda. Deprem olacaktır. Büyüklüğü de 7,2veya 7,4 civarı olacaktır. İstanbul büyük zarar görecektir. Tekirdağ, Gelibolu, Çanakkale veMürefte de bu depremlerde ciddi zararlar görecektir.Marmara denizi hem deprem, hem biyolojik, hem Oşinografik açısından son derece önemli bir deniz. Onu koruyamazsak suç bizlerdedir. ” açıklamasında bulundu.

YALÇIN: “TOPLUMDA BİR FARKINDALIK OLUŞTURMALIYIZ”

Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü MAREM Kimya Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Bahattin Yalçın’ın ise konuya kimyasal bir bakış açısı getirdi. Bilim adamlarının toplumsal projelerde farkındalık oluşturmasının önemi ile ilgili konuşan Yalçın; “Bilim adamlarının artık yerlerinden kalkıp toplumsal duyarlılık projelerine el atması gerekiyor. Bu bilinci vermemiz gerektiği ortada. Toplumda bir farkındalık oluşturmalıyız. Aslında bakıldığında kirliliği kimya oluşturuyor. Üretilen kimyasallar bir şekilde denizi buluyor. Bu kapsamda biz bu kimyasalların canlılar üzerine etkilerini araştırıyoruz. Gemide araştırma laboratuvarı kuruyoruz. Dinamik bir denge var. Yanlış sonuçlar elde etmemek için yerinde analiz yapıyoruz.” dedi.

“DENİZDE KİRLİLİĞİN YOK EDİLMESİ İÇİN ÇÖZÜLMÜŞ OKSİJEN ÇOK ÖNEMLİ”

Çözüm hakkında görüşlerini de paylaşan Yalçın; “4 kademeli modern teknoloji ile yapılacak arıtma sistemleri ile kirliliğin önüne geçebiliriz. Derin deşarj çözüm değil. Denizde kirliliğin yok edilmesi için çözülmüş oksijen çok önemli. 1954 yılında 7-8 mg oksijen/litre iken şu an 1-2 mg/litre.En az 5 mg/litre ihtiyaç var. Deniz kendini temizleyemeyeceğinden, canlı ortamı terk ediyor. Çünkü canlıların yaşayabilmesi için bir ortam kalmıyor.” şeklinde konuştu.

ARTÜZ: “ERGENE DERİN DENİZ DEŞARJ PROJESİ YAKINDA MARMARA DENİZİ’NE KİLİT VURMAMIZI SAĞLAYACAK PROJEDİR”

Sevinç-Erdal İnönü Vakfı MAREM Proje Koordinatörü O. Bülent Artüz ile devam eden toplantıda Artüz Marmara Denizi için yaşanacak senaryoyu açıkladı. Artüz; “Ergene Derin Deniz Deşarj Projesi yakında Marmara Denizi’ne kilit vurmamızı sağlayacak projedir. Bunun dışında toplumsal olarak bilgilendirme ve bilinçlendirme yapılmalıdır.  Çocuğun pet şişeyi denize atması kınanırken çok çok fazlasının denize dökülmesine ses çıkarılmıyor. Bunun değişmesi gerek.” diye konuştu.

LEVENT ARTÜZ: “DÜNYANIN EN KİRLİ NEHRİ MARMARA DENİZİ’NE ARITILMADAN BASILACAK”

Sevinç-Erdal İnönü Vakfı MAREM Proje Lideri Hidrobiyolog M. Levent Artüz de deniz kirliliğinin tespit edilmesi için yaptıkları çalışmaları özetledi.  Artüz, “Denizlerdekioksijennedenönemlidir?Kirletici maddeler oksijenle yok olur.Canlıların tüketmesi gereken oksijeni kirletici maddelere veriyorsanız burada büyük bir problem var. Marmara Denizi’nde 0,2 mg/litre miktarda oksijen var. Ciddi eksiklik var. 15 seneliksüreçte Marmara Denizi’nin suyu bulanıklaştı. 15 yıl önce 8 metreye inen güneş ışıkları şimdi 1,5-2 metreye kadar inebiliyor. Denizin altında olan çayırların güneşle irtibatı kesiliyor.Partiküller nedeniyle, su ne kadar bulanık olursa deniz o kadar ısınıyor, sıcaklık artınca gaz çözünmüyor ve erimiş oksijen miktarı düşüyor. Vahim bir durum.Buradaki çürümeden dolayı besleyici tuzlar artıyor ve kısır döngü oluyor. Dünyanın en kirli nehri olan Ergene Nehri’ne akan kirli su,Marmara Denizi’ne,arıtılmadan Tekirdağ açığında basılacak. 3 ay içinde Marmara Denizi kahverengi olacak, balıkçılık dramatik bir biçimde düşecek, koku olacak.Marmara kullanılmaz hale gelecek. İstanbul kanalizasyon projesinde aynı projeler yapılmış ve aynısı burada yapılacak. Balıkların kas dokusunda mikroplastikler bulunuyor ve dolaylı yoldan insanlara geçecek. Dünyada maalesef ikinciyiz bu alanda.Hatta bu yıl belkide birinci olmuş bile olabiliriz.Çözüm eksiksiz ve ciddi olarak çevre mevzuatının uygulanması. Tüm parametrelerde hayret verici durumlar var. Birçok yerde balık örneklemesi yapıyoruz. Köpekbalıkları grubu Marmara denizinde ciddi şekilde yok oldu, uzaklaştı. Marmara Denizi’ndeki balıklardan mide analizi yapıldı. Hepsinin mide ve kas dokusunda nanoplastik bulundu. Sonuçlar pek iç açıcı değil. Yaptığımız çalışmalarda geriye gittiğimizi görüyoruz,” açıklamasında bulundu.

Panelistlerin açıklamalarının ardından soru-cevap bölümüne geçildi ve basın mensuplarınınsoruları ile devam edildi.

Program basın toplantısının ardından öğle yemeği ve panel ile sona erdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
Marmaraereglisi Haberleri